YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan Hakan Fidan'a destek
Ahmet Davutoğlu, ''MİT Müsteşarlığı'nın Hakan Bey'in gelişinden sonra büyük bir dönüşüm geçirdiği vaka. Çok etkinlik kazandı, kapasitesi artırıldı. İş yapan her kurum gibi eleştirel değerlendirme yapılabilir ama bu kampanya haline dönüştürülmemeli'' dedi.
Davutoğlu'ndan Hakan Fidan'a destek
05 Ocak 2013 / 09:45 Güncelleme: 05 Ocak 2013 / 09:48

 

Davutoğlu, katıldığı televizyon programında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisine yönelik eleştirilerine cevap vermek istemediğini, son derece düşük seviyede eleştirilere maruz kaldığını belirtti.
 
Ezber şeklinde devam eden ve hakarete varan eleştirilerin arkasında ne olduğunu merak ettiğini dile getiren Davutoğlu, şunları söyledi:
 
''Gerekçesi de muhtemelen 2 sene önce Sayın Kılıçdaroğlu'na en başarılı bakanlığı sorduklarında dışişleri bakanlığını gösterdi ve benim ismimi zikretti. Bu herhalde onda büyük suçluluk duygusu oluşturdu ki onu kapatabilmek için şimdi sürekli saldırıyor. Eleştirinin bir seviyesi olur. O açıdan eleştirilerini paranteze alıyor ve ciddiye alınmaması gerektiğini düşünüyorum. Ancak hakaret niteliği taşıdığında cevap vermek zorunda kalıyorum. Keşke kalmasam. Genel bir tavır olarak Türkiye'nin çok iddialı bir tavır tutturduğunu, gücün ötesinde mahiyet taşıdığını ve gerçekçilikten uzaklaştığını düzeyli bir şekilde dile getirenler oldu. Ben bunu daha önce de izah ettim. Ben dışişleri bakanı olarak kendi halkımın kapasitesine inanmazsam bu görevi yürütemem. Ben önce ona inanacağım.''
 
Siyasetin ciddi bir iş, devlet idare etmenin de bir misyon olduğunu söyleyen Davutoğlu, ''İlerlemek isteyen, potansiyelini geliştirmek isteyen mutlaka hedef çıtasını boyunun üstüne koymalıdır. Potansiyelimiz geliştikçe daha büyük hedefe yürüyeceğiz. Şu anda zikrettiğimiz hedeflerin hepsinin gerçekleştiğini gördük'' diye konuştu.
 
Türkiye'de 1990'lı yıllarda bazı büyükelçiliklerin ekonomik imkansızlıktan kapatıldığını söyleyen Davutoğlu, bugünse büyükelçilik sayısının 124'e, temsilcilik sayısının ise 209'a çıktığını hatırlattı.
 
Temsil kabiliyeti bakımından Türkiye'nin dünyada 9. sırada olduğunu ifade eden Davutoğlu, ''Türkiye küresel güç olacak dediğimizde 'hayal' dediler ama bugün dünyada dokuzuncuyuz. 2 sene sonra 5 veya 6. olacağız'' diye konuştu.
 
 
Hakan Fidan sorusunu cevaplandırdı
 
 
MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a sahip çıktığı yönündeki iddiayı da cevaplandıran Ahmet Davutoğlu, ''Eğer bir devletin çıtası yükseliyorsa devletin bütün kurumlarının yeniden yapılanmasına ihtiyaç vardır. Savunma sanayii konusunda niye bu kadar büyük atılım yapıyoruz. Niye kendi tankımızı, helikopterimizi yapma iradesini gösteriyoruz  Kendi uydumuzu gönderdik  Çünkü TSK'nın da güvenlik birimlerimizin de güçlenmesi lazım. Niye yeni anayasa yapıyoruz  Demokrasimizin güçlenmesi lazım. Bütün bunlar güçlenirken güçlenmesi gereken en önemli kurumlardan biri de Milli İstihbarat Teşkilatımızdır. Sağlam bilgiye dayanmayan hiçbir strateji kalıcı olamaz'' değerlendirmesinde bulundu.
 
MİT'in de diğer tüm kurumlar gibi çağdaş şartlara uyumlu hale getirilmesi gerektiğine dikkati çeken Davutoğlu, şöyle devam etti:
 
''Bu kurumların yıpratılmaması, eleştirilerin ötesinde anlamlar yüklenmemesi lazım. Ne demokrasimiz ne ekonomimiz ne diplomasimiz yıpratılmalı. Sayın Hakan Fidan benim 10 yıldır hemen hemen her alanda birlikte çalıştığım son derece çalışkan, yüreği bu ülke aşkıyla dolu bir bürokratımız. Kendisini TİKA Başkanlığı döneminde tanıdım. TİKA ile çok yakın çalıştık. Eğer TİKA bugün Avrasya ölçekli bir yardım kuruluşu olmaktan çıkıp marka haline dönüşmüşse Hakan Fidan'ın olağanüstü başarılı yöneticiliğin büyük payı var.''
 
Başarısı dolayısıyla Hakan Fidan'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından MİT Müsteşarlığı'na getirildiğini söyleyen Davutoğlu, ''MİT Müsteşarlığı'nın Hakan Bey'in gelişinden sonra büyük bir dönüşüm geçirdiği vaka. Çok etkinlik kazandı, kapasitesi artırıldı. İş yapan her kurum gibi eleştirel değerlendirme yapılabilir ama bu, kampanya haline dönüştürülmemeli'' diye konuştu.
 
Davutoğlu, eşgüdüm içinde çalıştıkları Fidan'ın Büyükelçiler Toplantısı'na geçen yıl da bu yıl da katıldığını ifade etti.
 
Suriye'de düşen uçaktaki pilotların ailelerinin acılarını paylaştığını anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:
 
''Biz her şehidimizin acısıyla yüreği yanan insanlarız. O ailelerin soru sormasını doğal hak olarak görüyoruz. Bir şehidimizin bir damla kanı bizim için dünyanın hazinelerinden daha kıymetlidir. Çok kritik dönemden geçiyoruz. Birçok riskleri olan coğrafyadayız. Belli bir disiplin içinde yürütülen çalışmalar var. Benim burada eleştirdiğim husus, doğrudan Sayın Fidan'a dönük unsur olmadı ama bir anda basında birinci sorumlu Sayın Fidan gibi gösterip tartışma konusu haline getirmektir. Öylesine kritik dönemden geçiyoruz ki tarih yeniden şekilleniyor. Birbirimizi yıpratmamamız lazım.''
 
 
AA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler