YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan flaş açıklama
ylardır siyasi karışıklığın sürdüğü Suriye'de yaşanan son gelişmeler...
Davutoğlu'ndan flaş açıklama
25 Kasım 2011 / 12:35 Güncelleme: 25 Kasım 2011 / 12:36

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: "ARTIK SURİYE'de AKAN KANA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK" dedi...

"Suriye bir karar vermek zorunda. Kendilerine verilen süre bugün doluyor. Ya halkıyla barışacak, ya da dünyadan dışlanacak. Suriye yönetimi Arap Birliği'nin son derece makul taleplerini kabul etmeli. Gözlemciler Suriye'ye girip orada incelemeler yapabilmeli. Bugün Suriye için tarihi bir karar günü. Eğer bu protokoller uygulanmazsa, Arap Ligi'yle ortak kaldığımız bir mütabakat var. Ona uygun önlemler alacağız. Artık Suriye'de akan kana tahammülümüz kalmadı. Umuyorum Suriye bugün olumlu yanıt verir..."


--------------------------------------------------------------------------------
AKPM Bürosu Suriye'deki şiddeti kınadı

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Bürosu Suriye'deki şiddeti kınayan ve Arap Ligi ile Türkiye;nin şiddeti sona erdirmeye yönelik çabalarına destek beyan eden bir açıklama yayınladı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında bugün Edinburg'da toplanan AKPM Bürosu'nda, Suriye makamlarının Suriye halkına yönelik devam eden sistematik şiddet kullanımını kınayan bir açıklama kabul edildi.

Suriye makamlarının, aralarında çocukların da bulunduğu binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan kendi halkına yönelik sistematik şiddet kullanmasından büyük bir endişe duyulduğu belirtilen açıklamada, Suriye makamlarının bir an önce kan dökülmesine son verilmesi ve tüm insan hakları ihlallerini durdurması çağrısında bulunuldu.

AKPM Bürosu'nun açıklamasında ayrıca, Suriye makamlarına, en azından Arap Ligi tarafından bu ayın başında ortaya konan planı uygulaması çağrısı yapıldı. Açıklamada, öngörülen sürenin geçen hafta dolmuş olmasına rağmen planın Suriye tarafınca yerine getirilmemesinden üzüntü duyulduğu da ifade edildi.

Açıklamada, Arap Ligi ve Türkiye'nin, Suriye'deki şiddet ve kan dökülmesinin sona ermesi, ülkede barışçıl demokratik dönüşümün sağlanması için gösterdikleri çabalara tam destek beyanında da bulunuluyor.

AKPM'nin ''Avrupa Konseyi ve Arap dünyasında yükselen demokrasiler arasında işbirliği'' konulu 1831 (2011) sayılı Kararında, Suriye'de halka yönelik şiddete destek verenlere yönelik etkin müeyyideler uygulanması için Avrupa Konseyi üyesi ülkelere çağrıda bulunulmuş olduğu da hatırlatılan açıklamada, bazı üye ülkelerin bu kararı uygulamakta gösterdiği başarısızlıktan üzüntü duyulduğu kaydedildi.

AKPM Bürosu'nun açıklamasında, AKPM kararında insanlığa karşı suç işleyen, her kim olursa cezasız kalmaması gerektiğinin de yer aldığı ayrıca, Uluslararası Ceza Divanı dahil olmak üzere uluslararası toplumun bu türden tüm suçları soruşturmaya ve cezalandırmaya çağrıldığı hatırlatıldı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler