YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan Çipras'a: Marjinal olma cesur ol!
Dönemin Başbakanı Antonis Samaras'ın davetlisi olarak Yunanistan'a giden Davutoğlu burada Çipras'la da görüşmüş ve ona iktidar tavsiyeleri vermişti.
Davutoğlu'ndan Çipras'a: Marjinal olma cesur ol!
28 Ocak 2015 / 08:22 Güncelleme: 28 Ocak 2015 / 08:25

Samaras'ın Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan SYRIZA'nın lideri Aleksis Çipras'a, "marjinal şeyler söylememesi"ni telkin etmesini "rica ettiği" ortaya çıktı.

Görüşme 1.5 saat sürdü

Davutoğlu iki gün süren temaslarının ardından Türkiye'ye dönmek için Elefterios Venizelos Havalimanı'na hareket ederken, Samaras'ın Davutoğlu'ndan bir 'ricası' oldu. Samaras, Davutoğlu'na "Çipras'la görüşecekmişsiniz. Biraz tavsiyelerde bulunsanız. Aykırı, marjinal şeyler söylemesin. NATO'dan, AB'den çıkalım diyor" dedi. Havaalanındaki Davutoğlu-Çipras görüşmesi 1.5 saat sürdü. "Dostane havada" geçen görüşmede Davutoğlu, AK Parti'nin iktidara geldiği 2002'de Türkiye'de şimdiki Yunanistan'a benzer şekilde ciddi ekonomik kriz olduğunu, yerleşik partilerin 'çöktüğünü' anlattı.

Davutoğlu, Çipras'a şu tavsiyelerde bulundu: "AK Parti her şeye bir anlamda meydan okuyarak iktidara geldi. IMF'nin Türkiye'yi düşürdüğü duruma halkın tepkisini dile getirerek iktidara geldi. Halkın önüne 100 günlük, 5 yıllık, 20 yıllık perspektif çizdik. Bu perspektif maceracı bir perspektif olmanın ötesinde, meydan okuma karşısında cesur fakat uygulanabilir programlardan oluşuyordu."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler