YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan çarpıcı mesajlar
Mavi Marmara saldırısı Uluslararası Adalet Divanı'na taşınıyor.
Davutoğlu'ndan çarpıcı mesajlar
03 Eylül 2011 / 23:59 Güncelleme: 04 Eylül 2011 / 00:02

AB Dışişleri Bakanları gayri resmi toplartısı için Polonya'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu TRT Haber'in sorularını yanıtladı.

İsrail'e Uygulanacak Yaptırımlar

Ahmet Davutoğlu Mavi Marmara saldırısını önümüzdeki hafta Uluslararası Adalet Divanı'na taşıyacaklarını açıkladı.

Davutoğlu, açıklanan raporun da bir bağlayıcılığı olmadığını ve Birleşmiş Milletler'in bir raporu olmadığını vurguladı.

Davutoğlu, "Eğer İsrail bu tutumunu sürdürürse Arap Baharı güçlü bir İsrail karşıtlığını getirecektir." sözleriyle de İsrail'i uyardı.

Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ortadoğu denklemini anlatırken İsrail'in tutumu ya pozitif ya negatif seyrinde etkili olacak. Eğer şu günkü tutumunu sürdürürse Arap Baharı güçlü bir İsrail karşıtlığını da gündeme getirecek. Bu mesele bir devlet olma, devletin vatandaşlarını hakkını koruma meselesi. İlk kez vatandaşlarımız düzenli ordu tarafından katledildi. Bizim buna sessiz kalmamız ya da öylesine, böylesine bir formülle geçiştirmemiz mümkün değil. İsrail içerde de, dışarıda da bir tercih yapmak zorunda. Bizi üzen bu meselenin Türkiye-İsrail arasında bir meseleye dönüşmüş olması. Bu mesele bizimle İsrail arasında değil, bu mesele İsrail ile uluslararası hukuk, uluslararası toplum ve uluslararası vicdan arasında. Bizim buna sahip çıkmamız uluslararası hukuka, ulusularası vicdana sahip çıkmamızdır. Ama genel bir destek var. Kimse Türkiye bu pozisyonda haksızdır diye bir görüş bildirmedi."

Davutoğlu Gazze ablukasını ise şu sözlerle değerlendirdi:

"Bugün İsrail hükümeti veya ona yakın kaynaklar, bu rapor üzerinden "meşrulaştırıldı" gibi hava vermeye çalışıyor. Söz konusu değil, çünkü ablukayı meşru kılacaksa bundan önce yayınlanan bir BM İnsan Hakları Komisyonu raporu var.O rapor açık şekilde gayrı meşru diyor. Onların hepsi uluslararası hukukçu, bunlar ise iki tane siyasetçi. Bunun meşrulaştırıcı yönü yok. Bu rapor BM raporu değil, herhangi bir mekanizmadan geçmiş bir rapor da değil. Bu rapor Palmer-Uribe'nin yazdığı ve tamamıyla Genel Sekreter'e sunulan bir şey ve belirleyici hiç bir yönü yoktur, danışma mahiyetindedir. Bağlayıcı olan Uluslararası Adalet Divanı'dır. Biz de şimdi madem böyle düşünüyorsunuz, Uluslararası Adalet Divanı karar versin diyoruz. Önümüzdeki hafta içinde gerekli hukuki prosedürü başlatıyoruz"

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler