YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan çarpıcı açıklamalar
Davutoğlu'ndan çarpıcı açıklamalar
26 Ağustos 2010 13:50
Kanal A'da 'Görüş Farkı' programının dünkü konuğu Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ydu. Davutoğlu gündeme ilişkin çok çarpıcı açıklamalarda bulundu... İşte programdan önemli kısımlar....

Ömer Şahin'in sunumuyla Kanal A'da yayınlanan 'Görüş Farkı' programının dünkü konuğu Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ydu... Kanal A'ya önemli açıklamlarda bulunan Dışişleri Bakanı, gündemde çok tartışılan Öcalan'la görüşüldü iddilarına da cevap verdi... İddiaları kesin bir dille yalanlayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "istihbarat örgütleri gerekirse şeytanla da görüşürür" dedi. kanal a'da görüş farkı'na konuk olan davutoğlu, "1999'da terör örgütü'nün kuzey ırak'a çekilmesi neyin sonucuydu" diye sordu.. 

Abdullah Öcalan’la görüşüldü’ iddialarını net bir şekilde yalanlayan ‘Davutoğlu, ‘Öcalan’ın bundan önce kimlerle görüşmeler yaptığı ortaya çıkartılabilir. Özellikle istihbarat örgütleri güvenlik gereği herkesle görüşür, şeytanla da görüşür, güvenlik kaygısıyla her türlü temas herkesle yapılabilir’ dedi.


Davutoğlu, ‘Referandumda evet ya da hayır çıkmasında dış politikaya etki yapar mı? sorusuna, ‘Kesin yapar. Dış konuyla ilgilenen bir dışişleri bakanı iç politikada sorumluluk taşımaz diye bir şey yoktur. Eğer özgürlükçü bir anayasaya kavuşursak bu bizim dış itibarımızı çok etkileyecektir’ dedi.‘

‘Anayasa değişiklik paketinde yargının ele geçirilmesi yönünde kaygılar var nasıl değerlendiriyorsunuz? Sorusuna da, ‘Tabi ki demokrasilerde sivil vesayet olmaz. Vesayet sivil siyasetin dışında olur. Eğer konu yürütme ve yargı üzerindeki dengenin bozulmamasıysa  bu referandumla bu denge daha sağlam temellere oturtuluyor ’dedi.

YENİ ANAYASA

Soğuk savaş mahsülü 82 Anayasasının uluslararası konjonktürün getirdiği yeni değerlerle ve AB sürecine uyumlu olmadığını belirten Davutoğlu, 'Anayasa Değişiklik Paketi'nin yeni anayasa sürecinin bir parçası olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu "82 anayası referandumunda oyunuzun rengi neydi? sorusuna "12 eylül'ün acılarını yaşayan hiç kimse "evet demezdi" diye cevap verdi.

"Net olarak söylüyorum o gün 'hayır' vermiştim" diyen Davutoğlu, "bugün olsa yine hayır verirdim" diye konuştu...

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler