YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'dan tazminat açıklaması
Davutoğlu'dan tazminat açıklaması
09 Şubat 2014 15:51
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail ile yürütülen tazminat görüşmelerine ilişkin, ivme ve yakınlaşmanın söz konusu olduğunu söyledi.

Bakan Davutoğlu, Karaman’da A Haber Ankara temsilcisi Murat Akgün’ün gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bakan Davutoğlu, İsrail ile ilişkileri değerlendirerek, "Tazminat konusunda ivme ve yakınlaşma söz konusu. Tazminat sadece maddi değil vatandaşlarımızın hukuklarının korunması ve o bağlamda bir bedel ödetilmesi anlamında önemlidir. Olumlu bazı gelişmeler var. Önemli olan vatandaşlarımızın hukukun korunması ve Filistin’deki durumun iyileştirilmesi ile ilgili adımlar atılmalıdır" ifadelerini kullandı.

"Kıbrıs konusunda her iki liderin görüşmesinden ne sonuç bekliyorsunuz sorusuna" Davutoğlu, Ekim ayında başlayan sürecin müzakere çerçevesini ortaya koyduğunu belirterek "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler metnine onay verdi. Bu onay sonrası uluslararası toplum Türk tarafının iyi niyetle çalışmış olduğunu gördü. Sayın Anastasiadis metinden rücu eden sözleri oldu. Tekrar müzakere başlatılması söz konusu oldu. Metinden çok sapma olmayan metinde mutabakat sağlandı. Türk tarafının benimsediği temel ilkeleri gözeten, iki kurucu devlete dayalı ve bu anlamda iki kesimliliği hem kabul eden hem de pekiştiren ama aynı zamanda uluslararası toplum nezdinde Birleşmiş Milletler çerçevesinde ortak devlet prensibinin kabul edildiği metin oluştu. Bu metin tarafların bulabileceği optimum nokta olarak çok tatmin edici noktaya geldi. Sonuç olmazsa müzakereler tekrardan başlamaz" şeklinde konuştu.

İnternet yasakları ile ilgili olarak Davutoğlu, Türkiye’deki yasaların tam olarak anlaşılmadan yorumların yapıldığını kaydetti. Davutoğlu, "Sanal ortamın hiçbir ahlaki kayıt olmadan kullanılması sanki doğal bir hakmış gibi görülüyor. Yani yazılı basında çıkan bir tepki doğuran husus, internet ortamında küfürler içeren, olağanüstü hakaretler içeren metinler rahatlıkla dolaşabiliyor. İnsan hakları, basın özgürlüğünün ve etik temellere bir yerde sentez edilmesi lazım. Bir kişinin bir görüşü beyan edebilmesi nasıl bir insan hakkıysa, başka bir insanın kendi hukukunu ve kişiliğine yönelik saldırılarla ilgili hukuki talepte bulunması halktır. O da insan hakları ihlalidir" diye konuştu.

Bakan Davutoğlu, Gezi olayları esnasında evinin adresi verilen internet ortamında baskın yapmaları yolunda çağrıda bulunulduğunu kaydederek "Düşünebiliyor musunuz? Bir adres gösteriliyor ve deniliyor ki şimdi hep beraber şuraya gidip basacağız. Gazetede olsa böyle bir şey suç, bir toplantıda söyleseniz suç. İnternet ortamında twit ortamında bunu söylediğinizde sanki serbestmiş gibi" ifadesini kullandı.

Bakan Davutoğlu, yasanın arka planında esas itibariyle insan hakları konusunda kişisel hakların ihlalinin önlenmesi çabası olduğunu vurguladı.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler