YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu, yeni anayasa için yeniden çağrıda bulundu
Yeni Anayasa için tüm siyasi partilere çağrıda bulunan Başbakan Davutoğlu, "Yeni Anayasa'yı halkımıza kazandırmak sosyal devlet sorumluluğumuz" dedi.
Davutoğlu, yeni anayasa için yeniden çağrıda bulundu
17 Şubat 2016 / 12:20 Güncelleme: 17 Şubat 2016 / 12:27

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda konuştu. 

İşte Başbakan'ın konuşmalarından bazı satır başları:

Türkiye'ye karşı her türlü tehdite karşı birlikte tepki göstermemizde bilimsel faaliyetlerin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Demokrasimiz bugün bizim en büyük gücümüz. Demokratikleşme yönündeki adımları güçlendireceğiz. Düşünce özgürlüğünü sınırlayan her türlü yaklaşımın karşısındayız. Düşünce özgürlüğünün olmadığı alanda bilimsel gelişmenin olmayacağının bilincindeyiz.

12 Eylül döneminde öğrenci, 28 Şubat'ta öğretim görevlisiydik. O dönemki tecrübelerden sonra bilimsel hayatı teşvik edecek düşünce özgürlüğü olmalı. Hükümeti kurar kurmaz, siyasi parti liderlerini ziyaret ederek sivil bir Anayasa'nın yapılması gerektiğini anlattık. AK Parti olarak bütün ekibimizle Anayasa masasında her zaman olacağız. Bir masa etrafında beraber bu Anayasa'yı millete kazandırmak sosyal devlet sorumluluğumuz .Dün ana muhalefet parti temsilcileri, belli konuların kesinlikle masada olmayacağını belirterek komisyon çalışmalarına katılmayacaklarını söylediler. AK Parti olarak komisyonda olacağız.

Siyasi partilere Anayasa için çağrıda bulunuyorum. Biz Türkiye'de herşeyi tartışabilmeliyiz. Bu bilimsel hayatla da doğrudan ilintilidir. Bir kez daha bütün Sivil Toplum Kuruluşları'na da bu konuda çağrıda bulunuyorum. Tarih boyunca ekonomik kalkınma ile bilimsel hayat arasında ilişki vardır. Ekonomik kalkınma ile elde edilen potansiyel bilimsel hayata katkıda bulunmuştur.

Son 13 yılda istikrarlı yaşıyor olma dolayısıyla AR-GE çalışmalarında da büyük bir ivme kazandık. Bu çalışmalarımızda tarihten de esinlendik. İstanbul fethedilmeden önce çok geri kalmışken Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u cazibe haline getirmesi tarihimizden de çarpıcı bir örnektir.

AR-GE çalışmaları ve 25 sektörel değişim programı için paket hazırladık. İnşallah yeni Anayasa ile bilimsel çalışmalarımız nihayet kazanacaktır.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler