YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Yargı artık halka çalışacak!
Başbakan Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde Yeni Yargı Reformu Stratejisi Tanıtım Toplantısı'nda yargıda gerçekleştirilecek köklü değişiklikleri açıkladı. Artık yargı vesayete değil halka çalışacak. İşte yenilikler...
Davutoğlu: Yargı artık halka çalışacak!
17 Nisan 2015 / 12:10 Güncelleme: 17 Nisan 2015 / 12:44

Mağdur haklarını güçlendireceklerini vurgulayan Davutoğlu, "Eski hükümlülere sağladığımız kamuda istihdam imkanı gibi bazı uygulamaları şiddete uğrayan kadınlardan çocuklara öteki mağdurlara da tanıyacağız" dedi.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

- (Yeni yargı reformu) 2015 yılından itibaren yeni reformları hayata geçireceğiz. Pakette 22 reform söz konusu. Birinci hedefimiz yargı bağımsızlığının güçlendirilmesi.

- Bu hedeflerin bir kısmı zaman alacaktır. Bu kararlar yargı mensupları, barolar STK'lar ve bütün toplum kesimleriyle istişare edilecektir. Yani nihai bir reform paketinden bahsetmiyoruz.

Çok başlılığı gidereceğiz

- Yargıda çok başlılığı gideceğiz. İdari. adlı uyaşmazlık mahkemeleri.... Tüm bunları gözden geçirip entegre birbiriyle çelişmeyen bir yapıya dönüştürülecek. Kamuoyuyla çok kapsamlı bir istişare sağlanacak.
 
Yüksek mahkeme kararları herkesin erişimine açılacak

- İkinci hedef yargıdaki, hesap verilebilirliğinin ve şeffaflığın artırılması. HSYK'nın yapısı da dahil olmak üzere... Üçüncü olarak insan hakları ve özgürlükleri koruyan bir yaklaşımın artırılması. Şeffaflığı sağlamak için yüksek mahkeme kararlarını herkesin erişimine açıyoruz.

Adliyelerde basın büroları kuruluyor

- Tüm mahkeme ve savcılıklar yıllık faaliyet raporları hazırlayacaklar. Kamuoyunun doğru ve hızlı bilgilendirilmesi için adliyelerde basın büroları kuruyoruz.

Güven ve memnuniyet anketleri yapılacak

- Yargıya güvenin yüzde 90 olması yetmez yüzde 100 olmalı. Bunu sağlamak durumundayız. Düzenli aralıklarla yargıya güven ve memnuniyet anketleri yapacağız.

Hukuki himaye sorgulaması

- Vatandaşların adalete erişimini kolaylaştırıyoruz. Bunun için devlet desteğiyle vatandaş, sağlık sigortası gibi hukuki himaye sigortasına girecek. Vatandaş, 'Avukatlık parasını nerede bulacağım' kaygısı duymamak için kendi istekleriyle hukuki himaye sigortasına girebilecek girenleri de biz devlet olarak destekleyeceğiz.

Sağlılığı bozulanın tedavi ücreti devletten

- Ücretsiz avukatlık uygulamasını içeren 'Adli yardım' sistemini de genişletip kolaylaştırıyoruz. Avukatların gönüllü olarak ücretsiz hukuk hizmeti vermesi uygulamasını hayata geçireceğiz.

- Mağdur haklarını güçlendiriyoruz. Bu son derece önemli. Tekrarlanan mağduriyet olmaması için etkin bir takip sistemi oluşturulacak. Eski hükümlülere sağladığımız kamuda istihdam imkanı gibi bazı uygulamaları mağdurlara da tanıyacağız. Mağdurlar, şiddete uğrayan kadınlardan çocuklara, bunların kamuda rehabilite edilmesi gerekiyorsa istihdam edilmesine dönük...

- Suç nedeniyle sağlığı bozulan kişilerin tedavi masrafları devlet koruması altında olacak. Sağlık hizmetleri karşılanacak.

Avukatlık kanunu baştan aşağı değişiyor

- Avukatlık kanununu baştan aşağı yenileyeceğiz. Avukatlık müessesesini ve savunmayı güçlendiriyoruz.
- Noterlik sistemini yeniden yapılandıracağız. Noterlere bazı çekişmesiz yargı işlemi vererek yargının iş yükünü azaltacağız.

Yeni adalet sarayları yapmaya devam edeceğiz

- Bilirkişi müessesesinde değişiklik olacak. Bunu gerçek anlamda bilirkişiye dönüştürmekte kararlıyız. Yeni bir kurumsal yapılanmaya gidilecek.

- Yeni adalet sarayları yapmaya devam edeceğiz. Adalet veri bankası kuracağız. Adaletle ilgili her veri bu bankada bulunacak ve herkesin erişimine açık olacak.

İstinaf mahkemeleri kurulacak

- Yüksek mahkemelerle ilk kademe makhemeler arasında istinaf mahkemeleri kurulacak. Yüksek yargıdaki iş yükü son bulacak.
- Darnışma masaları ve ön bürolar kurarak vatandaşın da işni kolaylaştıracağız.

- Hakim ve savcı açığını kapatacağız.

Bitmeyen davalara ideal süre

- İdari yargılama sürelerini belirliyoruz. Her bir dava türüne yönelik ideal görülme sürelerini belirliyoruz. Bunu takip edeceğiz. Vatandaşlarımız davaların ne kadar sürede sonuçlanacağı hakkında fikir sahibi olacak.

- Uzlaşma uygulamasının kapsamını genişleteceğiz. 3 bin olan arabulucu sayısını 10 bin çıkarmaya kararlıyız.

- Ceza infaz sisteminde modernizasyona devam ediyoruz. Çocuklara yönelik ceza infaz kurumlarında ilk kez psiko-sosyal destek ve müdahale programları geliştirdik.

AYM'ye bireysel başvuru bizi rahatsız etmez

(AYM'ye bireysel başvuruyla ilgili soru üzerine) Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkından rahatsızlık duymuyoruz. AYM'ye 30 bini aşkın bireysel başvuru var. Anayasa Mahkemesi gerçek işlevini yapamaz hale geldi. AYM, kendi büyük önemli işlerini engelleyecek bir iş yüküyle karşılaşması halinde kendi tedbirini alır.

Nerede Kızılderilileri aborjinler!

- (AP Başkanı'nın açıklamaları sonrası parlamentoda yeni bir oturum açılması gibi bir durum var mı?) 1915'in yüzüncü yılında istismara açık bir konuda birçok yerde ilgisiz kişilerce açıklama yapılıyor. Dini otorite Papalık açıklama yapıyor. Şimdi AP'de bir karar alındı...

Siyasi baskıya izin vermeyiz

AP birçok marjinal grupların bulunduğu bu nedenle gayrıciddi bir yapıya sahip. Avrupa tarihini açacaksak Afrika ve Asya'da neler yapıldığını görmek lazım. Nerede Kızılderililer, Aborjinler nasıl yok oldular? Tarihten bunları tartışacaksak tartışırız ama siyasi baskıya dönüşecekse buna taviz vermeyiz.

Getto Avrupa'nın eseridir

- Bin yıl Türklerle Ermeniler bir arada yaşadı. Getto Avrupa'nın eseridir, bizde gettolar olmadı. Türklerle Ermenilerin barışması, acılarını paylaşması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız ama kimse bize boyun eğdiremez.

 

13:16
 // murat
Sayın Davutoğlu yargıda reform yapıyorsunuz iyi ve zaruri bir iştir tebrik ederim, lakin sizden bir vatandaş olarak şunu bekliyorum yargıda tam bağımsızlık oluşmasın, geçmişte askeriye tam bağımsız bir yapıya ve yargıya sahipti ne oldu, geçmişte askeriyede yargılama sistemi çürüdu ve aşırı bağımsızlık askeriyenin ülke içi işlerine karışır olmasina sebep oldu ve ülke hep geriye gitti, ne yapildi askeriye yargisi sivil denetime açildi, bu gun aynısi yargıda yaşanıyor tam bağımsız yargi kendi arkadaşlarını yargılayamadi taki siz müdahale edinceye kadar, daha bir kac ay önce yargi tam bağımsız davranırken aym kanunlarinizi iptal ettirip size patinaj attırmadimi aym kaç kere bu ülkeye dur dedi askeriyeye yapildigi gibi yargıda denetime açilmali bunu sizde söylüyorsunuz tebrik ederim ama dikkat edin kandırılmayin dejavu yaşamak istemeyiz, yargı denetimini tekrar hakime savciya verecekseniz hic yapmayın daha iyi, yargı denetimi kanun bilen ama yargıda çalışmayan bir komisyona birakilmali yargıda çalışmayan kanun bilen askerler var polisler var kanun üzerine ihtisas yapan profosörler var vs. buna benzer kişileri davet edebilirsiniz bu komisyonun üyelerini bakanlık tarafından atanirsa daha güzel olur, basın yolu açılmalıdır veya halka açık olmalıdır, ki bakanlık bu hakimi veya devlet bu hakimi bitirmek istiyor gibi laflar dolanmasın, eskiden kadılarda Allah korkusu vardi Allahtan korkup daha doğru adalet dağıtırlardi simdi Allah korkulari yoksa bile komisyonun önüne çıkmaktan korkup ona göre adalet dağıtırlar hakimi hakime bırakmayın bir sey daha diyeyim polis bir hakim hakkında araştırma yapacaksa tel dinlenme veya takip bunun iznini başka bir hakimden almamalıdır, trafik cezası kesilse üst yargıdan dönüyor, avukatlara verilen ayrıcalıklar zaten anlaşılmaz, parasini veren herkesin tutabilecegi birine bu kadar ayrıcalık büyük bir hatadır, tam bağımsız olan sadece ve sadece Allahtır başka bu dünyada hesap vermeyen varmıdır Türk hakimlerini saymıyorum siz bile halka hasap veriyorsunuz, aman dikkat sizi seviyoruz ama kandırılmayin çünkü en ufak bir hata ülkeye yansiyor, Sizlere son bir tavsiye yol daha yakın Türkiye sözleşmesi adlı calismanizi basında 100 madde olarak duydum ve birazini gördüm halk bunun hepsini çok uzun diyip tamamini okumaz basında birazcık ana hatlarını on plana çıkarmanızi tavsiye ederim acik oturumlardada ayrıntılari paylaşılabilir bu haliyle halka tam olarak duyurmak biraz sizleri zorlar aslında daha uzun bir süre var tum kadrolar cok çalışıp cok fazla reklamla ayrintilari millete ulastirabilir, seçim beyannamenizde büyük bir iki ses getirecek projede eklenilse iyi olur gibi geliyor cümlenize iyi çalışmalar...
17 Nisan 2015 13:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler