YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu ve Merkel'den dünyaya ortak mesaj
Davutoğlu ve Merkel ortak basın toplantısı düzenledi. Açıklamasına Almanca başlayan ve Alman halkına başsağlığı dileyen Davutoğlu, iki ülkenin el ele vererek teröre karşı duracağını söyledi.
Davutoğlu ve Merkel'den dünyaya ortak mesaj
22 Ocak 2016 / 16:57 Güncelleme: 22 Ocak 2016 / 17:53

Almanya'yı ziyaret eden Başbakan Davutoğlu, Alman Başbakan Merkel ile açıklama yaptı. 

Açıklamanın girişini Almanca yapan Davutoğlu Sultanahmet'te yaşanan terör saldırısına değinerek, saldırıda hayatını kaybeden Almanlar için başsağlığı diledi.

Davutoğlu, Almanca yaptığı açıklamasında "Onlar sizin vatandaşlarınız bizimse misafirlerimizdi. Şimdi ise ebedi dostumuz oldular, ailelerine ve tüm Alman toplumuna yeniden başsağlığı diliyorum" dedi.

"Türkiye'ye 3 milyar euro ödemek için hazırlık yapıyoruz"

Merkel, Göçmen krizinin ikilinin yaptığı görüşmenin en önemli gündem maddesi olduğunu ifade etti. Çok sayıda ölümün yaşandığını belirten Merkel, sığınmacıları dağılımı konusunda eşitlik gözetilmesinin gerektiğini söyledi.

Basın toplantısında konuşan Angela Merkel, "Sığınmacılar için Türkiye'ye 3 milyar euro ödemek için hazırlık yapıyoruz" dedi.

"Sığınmacı krizi ile ilgili görüştük. Göçmenlerin yaşam koşullarının iyileştirilmesini görüştük. Yasadışı göçmen meselesini konuştuk. Yasadışı göç yasal göçe dönüştürülmelidir. Türkiye ve Yunanistan insan kaçakçılığına göz yummamalıdır. Türkiye bu konuda önlemlerini almıştır. Yoğun bir gündeme sahip olduğumuzu anlayabilirsiniz. Önümüzde ortak pek çok görev bizi beklemektedir. Sığınmacılar için Türkiye'ye 3 milyar euroyu ödemek için hazır etmek üzereyiz" diye konuştu.

DAEŞ insanlığa yönelik bir tehdit

Davutoğlu ise açıklamada, Terör ile tek başına savaşılamayacağını belirtirken, terör saldırılarının sorumluları mutlaka yakalanacak. DAEŞ insanlığa yönelik bir tehdittir. Türkiye ve Almanya DAEŞ terörüne karşı birlikte hareket etmeye hazırdır.Almanya'ya verdiği destek için teşekkür ediyoruz
Bugün çok önemli adım attık. Yeni bir döneme girdik. Hükümetler Arası İstişareler seviyeisnde bir toplantı düzenledik. Gençlik köprüleri toplantıları var. İki ülke el ele vererek yürüyecek.

Dünya ekonomisi sarsılırken, Alman ve Türk ekonomisi hem kendi hem de çevre ekonomilere katkı sağlıyor. Daha iyi adımlar için ortak çalışmaya hazırdır. 3 milyonu aşkın Türk Almanya'da. 5 milyon Alman her yıl Türkiye'yi ziyaret ediyor. Terör saldırıları ne kadar tehdit ederse etsin hep birlikte teröre karşı durarak birlikte dostluk içerisinde yaşıyorlar

29 Kasım'da düzenlenen zirve ile başlayan ilerleme ile Türkiye Avrupa Birliğinde ivme kazanacak. İki ülke terör karşı duracağız.

Türkiye'de yürütülen mücadele sadece terörist grupları hedef alan mücadeledir. Mülteciler konusunda dünyada sesszizlik hakimken Merkel bu konuda farkındalık sağladı. Sığınmacılar konusunda eylem planı hazırlandı. Üzerinde çalıştığımız düzenlemeler için yoğun bir çalışma içerisindeyiz.

Başbakan Davutoğlu, "Londra toplantısında olduğu gibi krizn sona erdirilerek Suriyelilerin ülkelerine dönmesini ve yeniden ülkelerini inşa etmelerini istiyoruz. Bu durum oluncaya kadar Suriye içerisinde Suriyelileri tutacak güvenli bölge konusunu kabul ettiremedik. Uçuşa yasak güvenli bölge olsaydı hepsine orada yiyecek barınak sağlayabilseydik daha az insan ölürdü. uluslararası toplum bize kulak vermedi. Suriye'de Rusların saldırılarıyla birlikte şartlar gittikçe kötüleşiyor. Suriye'de kalıcı barışın için Almanya ile elimizden geleni yapacağız." dedi.

 // Kul
Otuz bin vatan evladı şehid olurken pkk terör örgütü değildi .on alman ölünce daeş terör örgütümü oldu...
22 Ocak 2016 18:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler