YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu vali ve kaymakamlara 6 mesajla seslendi
Davutoğlu vali ve kaymakamlara 6 mesajla seslendi
03 Şubat 2016 14:33
Başbakan Ahmet Davutoğlu Doğu ve Güneydoğu'daki mülki idari amirlere seslenerek, 6 konuda önemli mesajlar verdi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

Mardin Artıkşı Üniversitesi'nde millet vicdanı ile devlet aklının birlşetiği eylem planını açıklayacağım. Sizin de bölgede olanlar hakkında bilginizin olmasını istiyorum. Her şeyi bilmenizi istiyorum. Ayrıntısına kadar soracağım. 

Bizim devlet anlayışımız kudret ve şefkata dayanıyor. Benim kullandığım gücün temeli ne babamdan kalma bir mirastır, ne ait olduğum etnik veya mezhebi kökenden gelmedir. Bu güç bana millet tarafından 4 yıllığına verildi. Hak edersen uzatılır, hak etmezsen uzatılmaz. Sizlere gelen makam da milletten gelmiştir. Aldığımız kararlarda tereddüt gösteremeyiz. Tereddüt eden devlet adamı olamaz. 23 Temmuz'da tereddüt etseydik, Türkiye ateş çemberinin içine sokulmuştu. Biz tereddüt etmediysek, siz de etmeyeceksiniz.

Meşruyetin denetlebilirliği de hukuk devleti kuralıdır. Gücün meşruiyetinden kaçarsanız çağdaş, demokratik, hukuk devletini yaşatamayız. Hesap sorulduğunda da hesaba hazır olmalıyız. Bütün bu mücadelede 6 hususa özen göstermelisiniz.

Birincisi bu görevlerin anlamı, muhtevası halkımızın geleceğidir. Halkla içiçe olunacak, izole bir devlet olmayacak. Bir vali, kaymakam makamı dışında sorumluluk alanındaki her mahalleye gitmemişse, vatandaşın gözyaşı silmemişse ne kadar çok çalışırsa çalışsın vazifesini yapmış olmaz. Önce siz o yaşı göreceksiniz. Her ne surette olursa olsun halkla içiçe olacaksınız. Acısında da, düğünde de bir arada olacaksınız. Gelenek neyse her faaliyette en önde siz olacaksınız. STK önderleriyle doğrudan bilgi almanızı, onların hissiyatına önem vermenizi istiyorum. 

Ayrıntılar geliyor...

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler