YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Umarım bu çağrı hak ettiği cevabı bulur
Davutoğlu, dünya liderlerine gönderdiği FETÖ mektubu üzerine konuştu. Davutoğlu konuşmasında, "Umarım bu çağrı hak ettiği cevabı bulur ve Türkiye hak ettiği desteği bundan sonra görür" dedi
Davutoğlu: Umarım bu çağrı hak ettiği cevabı bulur
23 Ağustos 2016 / 01:07 Güncelleme: 23 Ağustos 2016 / 01:12

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, AK Parti Konya il teşkilatı binasında düzenlediği basın toplantısında, milletlerin tarihlerinde kritik anlar, günler olduğuna dikkati çekerek, 15 Temmuz'un da tarihin kırılma noktalarından biri olduğunu söyledi.

Milletin geleceği ve devletin bekasına karşı, FETÖ'nün bütün imkanlarıyla saldırdığını ifade eden Davutoğlu, "Yurt dışında da destek gördüğü bir darbe teşebbüsünü milletin kararlı tutumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği ve bütün siyasi kadroların işbirliği ve gayretiyle akamete uğradı.

Aradan geçen 40 günden sonra açık yüreklilikle diyebiliriz ki evet milletimiz bu darbeyi akamete uğratmıştır." diye konuştu.

Davutoğlu, milletin darbe karşısındaki tutumu ile demokrasi ve milli iradeyi sağlam temeller üzerinde bir kez daha inşa edilecek bir yolun önünü açtığını belirterek, bunda AK Parti teşkilatlarının büyük payı olduğuna değindi.

Konya'nın sokağa ilk çıkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına ilk icabet eden illerden biri olduğunu dile getiren Davutoğlu, 15 Temmuz gecesi uyanan birlik şuuru ve bilincinin sonuna kadar korunacağını kaydetti.

Türkiye'nin seçilmiş Cumhurbaşkanına, parlamentosuna, hükümetine karşı kim harekete geçerse omuz omuza bunlara karşı mücadele etmeye kararlı olduklarını aktaran Davutoğlu, şunları kaydetti:

"FETÖ'nün darbe teşebbüsü sonrasında bu kez PKK'nın, DEAŞ'in, DHKP-C'nin toplu bir saldırısıyla yeniden karşı karşıyayız. Görünen o ki, bu alçak terör örgütleri birer maşa olarak arkalarında onlara talimat veren çevrelerin istekleri doğrultusunda Türkiye'yi bölmek, milletimiz arasında nifak çıkarmak çok arzuladıkları bir iç gerilimi ortaya çıkarma peşindeler. 

Umarım bu çağrı hak ettiği cevabı bulur

Davutoğlu, geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de istişare ederek, 63 dünya liderine ve kanaat önderine mektup kaleme aldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Bu mektupta açık bir şekilde sadece Cumhurbaşkanımızın, AK Parti'nin ya da hükümetimizin değil Türk demokrasisinin ve bütün halkın hedef alındığı bir darbe teşebbüsüsünün Amerika'da oturan ki ismini dahi zikretmek artık Türkiye için züldür, bir şahıs tarafından bizzat yönledirmek suretiyle gerçekleştirmek istendiğini vurguladım.

Ayrıca darbe sonrasında özellikle batılı liderlerin Türkiye'deki darbe teşebbüsü konusundaki tavırların sükutu hayale yol açtığını ifade ettim. Uluslararası toplumun Türkiye'deki darbe teşebbüsü karşısında Türkiye'nin seçilmiş meşru Cumhurbaşkanına, seçilmiş parlamentosuna ve hükümetine destek verme çağrısında da bulunduk.

Umarım bu çağrı hak ettiği cevabı bulur ve Türkiye hak ettiği desteği bundan sonra görür. Ama eğer destek verilmezse bilinsin ki, Türkiye hiçbir zaman bu darbe teşebbüslerine ve terör örgütlerine teslim olmayacaktır."

Davutoğlu, daha sonra bir otelde düzenlenen ve 60 ülkeden gençlerin katıldığı 13. Uluslararası Gençlik Buluşması'nda, "21. Yüzyıl İslam Dünyası Gençliğinin Geleceği" konulu konferans verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler