YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Tutuklu gazeteciler şeref madalyasından bahsedemezler
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasıyla ilgili "Hükümetimizi uluslararası arenada DAEŞ'e yardım ediyor gibi gösterme çabası olanlar şeref madalyasından bahsedemez" ifadelerini kullandı.
Davutoğlu: Tutuklu gazeteciler şeref madalyasından bahsedemezler
01 Aralık 2015 / 22:31 Güncelleme: 01 Aralık 2015 / 22:38

KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Habertürk TV ve Show TV ortak yayınında Ece Üner ve Suat Toktaş’ın sorularını yanıtladı. Davutoğlu, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanması hakkında;  “Devletin stratejik çıkarlarını zedeleyenlere dönük hukuki tedbirler dünyanın her yerinde vardır. Bu yargılamanın tutuksuz olması esas olmalıdır” dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından önemli satır araları:

"Can Dündar ve Erdem Gül'ün haberi için 'şeref madalyası' deniyor. O olayın muhataplarından biri benim. Tahran'da mülteci kampındaydım. Türkiye ile ilgili pozitif bir hava oluştu. Ben toplantı yaparken MİT tırları olayı oldu. Bir gün sonra da Cenevre'de Suriye görüşmelerine katılıyorum. Bütün ülkeler Suriye rejimine yüklenirken Suriye Dışişleri Bakanı, gazete haberlerine dayanarak 'teröristleri besliyorsunuz' dedi. "

"O hain çete Suriye Dışişleri Bakanı'nın eline bunu verdi. Böyle bir olayı planlayan zihniyet Türkiye'ye ihanet etmiştir. Açık bir şekilde planlanmış, DAEŞ ile işbirliği yapan bir ülke görünümüne sokma çabası var. MİT tırları olayının böyle bir arka planı var. Bu haberlerin yayımlanması bir suç mu? Buna ben değil mahkeme karar verir. Devletin stratejik çıkarlarını zedeleyenlere dönük hukuki tedbirler dünyanın her yerinde vardır. Bu yargılamanın tutuksuz olması esas olmalıdır. Tutuklu olması istisnaidir. Bu olaya Hükümet olarak hiçbir müdahalede bulunmadık. Bu tür durumlarda tutuksuz yargılanma esastır."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler