YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Türkiye Cumhuriyeti hava sahası bütün vatandaşların onurudur
Davutoğlu: "Türkiye Cumhuriyeti hava sahası bütün vatandaşların onurudur, izzetidir. Hedef ve kasıt Rusya değildir, hangi uçak olursa olsun bu tavır gerçekleşirdi."
Davutoğlu: Türkiye Cumhuriyeti hava sahası bütün vatandaşların onurudur
29 Kasım 2015 / 10:27 Güncelleme: 29 Kasım 2015 / 10:49

AB-Türkiye zirvesi için Brüksel'e giden Davutoğlu, seyahat öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları...

11 yıl sonra ilk kez...

Hükümetimizin yaptığı ilk iş Avrupa zirvesini gerçekleştirmektir. Bunun hazırlıkları uzun zamandır sürüyordu. Bu görüşme, ilişkilere ivme kazandıracaktır. 11 yıl sonra Türkiye-Avrupa zirvesinin gerçekleşiyor olması birçok alanda önem taşıyor. Yeni hükümetle yeni dönem açılıyor.
Suriye krizi sonrası yaşanan mülteci krizi için görüşmeler yapılacak. Mülteci sorununun sadece Türkiye tarafından üstlenilmemesi sonucu çıkmıştı. Ortak eylem planı üzerinde mutabık kalındı. Mülteciler sorununa çözüm için görüşmelerin sonuçlarını paylaşacağız.

Avrupa bizim ortak kıtamız

Avrupa bizim ortak kıtamız. Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya bu kıtanın ortak sahibi olmuştur. Kalıcı istikrarın gelişmesi için işbirliğine önem veriyoruz. Yarın da NATO'da görüşme gerçekleştireceğiz. Havasahasının ihlali sonrası yaptığımız telefon görüşmesinden sonra yüz yüze bir görüşme gerçekleştireceğiz. Hem muhtemel gelişmeleri ele alacağız ve salı günü yapılacak görüşme öncesi görüş alışverişinde bulunacağız. Yarın akşam güvenoylaması için Türkiye'ye döneceğiz.

Şu anda cenaze töreni düzenlenen Sayın Tahir Elçi ve şehit düşen iki polis için başsağlığı mesajlarımı iletiyorum.

Soru-cevap

İyi bir işbirliği gerçekleştirdik

AB ile müzakereler son dakikaya kadar sürer. Birçok kez müzakereler geç vakte kadar sürer ve ortak noktada buluşulur. Muhatabımız tek nokta değil. Dolayısıyla birçok boyutu olan bir müzakere süreci. Sayın Merkel'le de konuları üst düzeyde ele aldık. İyi bir işbirliği gerçekleştirdik. Ortak hedeflerimiz konusunda işbirliğine açık bir tutum sergilendi. Bu çerçevede bir mutabakat sağlandı. Bunu bir kriz olarak görmemek gerek. Önemli olan neticedir ve bu netice alınmıştır.

Ölen Rus pilot Türkiye'ye teslim edildi

Hava sahası ihlali esnasında hayatını kaybeden Rus pilot, dün gece saat 01.45 itibariyle sınırımızdan tarafımıza teslim edildi, alındı. Gece Hatay'da bulunan Ortodoks din adamları tarafından da yürütülen katkılarla kendi dini geleneği çerçevesinde, cenaze işlemleri dini tören açısından da yapıldı. Cenaze Rusya'nın talebi üzerine yaptığımız girişimler sonucu Rusya'ya teslim edilecek.

Hedef ve kasıt Rusya değildir

Türkiye Cumhuriyeti hava sahası bütün vatandaşların onurudur, izzetidir. Hedef ve kasıt Rusya değildir, hangi uçak olursa olsun bu tavır gerçekleşirdi. Uyarılar dikkate alınsaydı böyle bir olay gerçekleşmezdi. Bir sorumluluk aranacaksa, Türkiye havasahasını defaatle ihlal edenlerin kendisini sorgulaması gerekir. Türkiye ile Rusya karşılıklı çıkar ilişkisi içindedir. Ortak çıkar ve komşuluk ilişkilerimiz var. Rusya yetkililerin bunları göze alarak, soğukkanlılıkla değerlendirmeleri en büyük talebimiz. Bu olay aynı havasahası üzerine koalisyon uçaklarının yürüttüğü operasyon bu tür kazalara sebebiyet verebilir.  

Kim havasahamızı ihlal ederse...

Türk hava, deniz ve kara sahasının korunması TSK'nın görevidir. Bu görev yerine getirilirken, bu görev Başbakanlık direktifiyle gerçekleştirilir. Demokratik ülkelerde usül budur. 3-4 Ekim'de hava kuvvetleri dışında başlatılan operasyonlarda, o zaman ihlaller gerçekleştiğinde aynı yetki silahlı kuvvetlerimize verilmiştir. Türkiye demokratik bir ülkedir. Silahlı kuvvetlerimiz meşru bir tutum içinde aldığı talimatı yapmıştır. Kim havasahamızı ihlal ederse, sınırlarımızı elek gibi, süzgeç gibi geçilmesine izin verilemez. Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı bu riskler karşısında muhalefete de samimi bir uyarıda bulunmak istiyorum.

Rusya öncelikle kendini sorgulasın

Sorumluluğu, Türkiye tarafına atmaya dönük çabalar hem uluslararası hukuk açısından geçersizdir, gayrimeşrudur hem de Türkiye ile Rusya arasındaki yakın dostluk ve komşuluk bağları açısından da doğru değildir. Eğer bir sorumlu aranacaksa Türkiye hava sahasını daha önce de defaatlerce ihlal eden taraf da öncelikle kendisini sorgulaması icap eder. Rusya'dan son dönemde gelen açıklamalar komşu ülke ilişkileri bakımından kabul edilebilecek açıklamalar değildir."

Tahir Elçi'nin öldürülmesi olayı

Savcı inceleme yaparken olay yerine roket atıldı. Eğer birisi olayın örtülmesini istiyorsa, bunu isteyen terör örgütüdür. Teröristlerin polislerimize dönük saldırısı olmasaydı bu olay yaşanmayacaktı. Bu olayların sorumlu bölücü terör örgütü.

Elçi'yi vuran mermi polise ait değil!

Bu gece yapılan çalışmalar esnasında, Sayın Tahir Elçi'nin cenazesinin yanında bulunan tabancada yapılan balistik incelemede, bu tabancının ondan önce ilk polisimizi şehit eden teröristin elindeki tabanca olduğu tespit edilmiştir.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler