YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Türk şoförler serbest!
HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkcü, Musul'da kaçırılan Türk vatandaşlarla ilgili flaş bir açıklamada bulundu.
Davutoğlu: Türk şoförler serbest!
12 Haziran 2014 / 17:09 Güncelleme: 12 Haziran 2014 / 17:39

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Musul’da yaşanan gelişmelerle ilgili HDP ve BDP Eş Genel Başkanlarını bilgilendirdi.

IŞİD tarafından Musul’da Türk konsolosluğuna yapılan baskın ve Türk vatandaşlarının gözaltına alınmasıyla ilgili muhalefet liderlerini bilgilendiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP Lider Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ettikten sonra TBMM’de HDP Eş Genel Başkanları Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı bilgilendirdi. 1 saat 10 dakika süren görüşme sonrasında Bakan Davutoğlu bir açıklamada bulunmazken, görüş hakkında gazetecileri bilgilendiren HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Davutoğlu’nun kendilerini IŞİD’in ortaya çıkışı, güç kazanması ve Türkiye’nin bugüne kadar takip ettiği siyaset hakkında bilgilendirdiğini belirtti.

"Talimat gönderilmiş ama..."

Görüşmede hangi konuların masaya yatırıldığını anlatan Ertuğrul Kürkçü, “Sayın Bakan konsolosluktaki diplomatların başka bir bölgeye taşındıklarından haberdar olduklarını, temaslarının sürdüğünü, esenlikte olduklarını ve kısa süre içinde Türkiye’ye dönüşlerinin sağlanacağından kuvvetle ümitli olduklarını söyledi. Biz oradayken gelen haber ile rehin tutulan kamyon şoförlerinin serbest bırakıldıklarına dair bir bilgiyi de bize iletmiş oldu. Bizde hem endişelerimizi hem Türkiye’nin Irak ve Suriye’ye yönelik dış politikasından duyduğumuz kimi endişeleri ve eleştirilerimizi ilettik, karşılıklı olarak bilgilendik. Dışişleri Bakanımız ayın 5’inden itibaren konsolosluğun boşaltılmasına dair talimatı gönderdiklerini, fakat yerel olarak bu talimatın yerine getirilmesi bakamından şartlar beklenirken bir anda Musul’da ordunun ortadan kalkmasıyla birlikte konsolosluğun boşaltılmasının imkansız hale geldiğini söyleyerek bir açıklamada bulundu” diye konuştu.

Bakan Davutoğlu’nun herhangi bir askeri operasyondan söz etmediğini belirten Kürkçü, gazetecilerin sorusu üzerine Bakan Davutoğlu’ndan bir istifa talebinde bulunmadıklarını açıkladı.

kimi kandırıyorsunuz
 // mtn dgrmnci
bence türkleri rehin alma işi düzmece bu planın bir parcası gaiba acaba işid gelirken bizim mit neyapıyordu isteseydi oradaki türkleri önceden emniyete alamazmıydı konsolosluğu emniyet amaçlı boşaltamazmıydı en azından o üç çocuğu esir alınmaktan kurtara bilirdiler acaba daha inandırıcı olsun diyemi? koca işid ordusu suriye içlerinden geliyor bizim istihbarat uyuyor hayret.. hükümet bu işi eline yüzüne bulaştırdı gine...
13 Haziran 2014 Cuma 12:22
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler