YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Teknoloji ihracatında 2023 hedefimiz...
Başbakan Davutoğlu, İstanbul Kongre Merkezi'deki İnovasyon Haftası Etkinliği'nde konuştu. Teknoloji alanında Türkiye'nin ilk 10'da olmasını hedefleriklerini söyleyen Davutoğlu üniversite ve iş dünyasına seferberlik çağrısında bulundu.
Davutoğlu: Teknoloji ihracatında 2023 hedefimiz...
05 Aralık 2014 / 11:21 Güncelleme: 05 Aralık 2014 / 11:39

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarındans satır başları,

- Temel bilimlerde gelişmemiş ülke, teknoloji geliştiremez. İnovasyonun 1. aşaması yetkin, özgün bilimsel bilgi

- Maalesef üniversitelerimizin temel bilim alanları yeterli değil. Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum, üniversitelerimize bu alanda destek verin.

- Tabii buralardan yeni çıkacak tezleri AR-GE merkezlerinde de hayata geçirmemiz gerekiyor. Bundan sonra AR-GE yatırımlarını arttıracağız. Üretilen fikirleri teknolojiye döndürecek zincirleri kuracağız. Şuan 59 Teknoparkımız var.

- Atılacak tüm adımlarda her zaman yanınızda olacağız. Yeterki yeni ürünleri ortaya çıkartalım. Üniversitelerde ticarileşmenin önünü açmamız gerekiyor.

- Şu anda 41'i aktif 59 teknoparkımız var, Ar-Ge yatırımımız 3,3 milyardan 13 milyara çıktı

- Yüksek teknolojili ürünlerin ithalatımızdaki payında yaşanan dengesizliğin değişmesi gerekiyor. Çünkü böyle olduğu sürece siz inovasyonu gerçekleştirmemişsiniz demektir.

- 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmamız için içeride katkısı yüksek bir alana geçmemiz gerekiyor. Biz göreve geldiğimizde ihracatımızın geneli düşük maliyetli mallara yönelikti.

- 2023 hedefimiz, yüksek teknoloji ürünlerinin ihracatımızdaki payını yüzde 15'e çıkarmak.

- Küresel rekabette 45'inci, inovasyonda 54'üncüyüz. İlk 10'a gireceksek yeni bir sıçrama yapmamız lazım.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler