YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu talimat verdi: İlk defa devlet düzeyinde kutlanacak
Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti Grup Toplantısı'nda konuştu. Davutoğlu, Kûtu'l Amâre Zaferi'nin ilk defa devlet düzeyinden kutlanması için talimat verdiğini söyledi.
Davutoğlu talimat verdi: İlk defa devlet düzeyinde kutlanacak
26 Nisan 2016 / 12:40 Güncelleme: 26 Nisan 2016 / 13:24

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Davutoğlu, "Kimse basın üzerinden siyaseti, AK Parti'yi dizayn etmeye heveslenmesin. İşte söylüyorum, biz buradayız ve bu kavgayı sonuna kadar da sürdürmeye kararlıyız" dedi. 

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından önemli satırlar:

Yıllar sonra 29 Nisan'da kutlanacak

Manevi değeri ve hatırası çok yüksek günlerden geçiyoruz. Hayat rehberimiz Peygamberimizin kutlu doğumuna müteakiben, Çanakkale Şehitlerimizi, canlarını veren bütün şehitlerimizi hürmetle yad ediyoruz. Tarih bizim değerlerimizi, kimliğimizi, geleceğimizi inşa etmeye devam ediyor. Biz, ortak tarihimizi yeniden yaşıyoruz. Yeniden varoluş destanımızı, istiklal ruhumuzun ateşlendiği günleri, yoğun bir haftayı geride bıraktık.

23 Nisan'da vurguladığım gibi Türkiye'nin her yerinden gelen insanlarla açıldı. Onlar sadece ve sadece kendilerinden sonra gelecek nesiller için feda-ı can için biraraya geldiler. Buradan bir kez daha onların aziz ruhlarına hitaben diyorum ki, birinci meclisin ruhu her zaman bu kubbede hayat bulacak. Kûtu'l Amâre Zaferi'nin 100. yıldönümündeyiz, ilk defa devlet düzeyinden anma merasimi yapma talimatını verdim. İnşallah Cuma günü Cumhurbaşkanımızın himayesinde kutlanacaktır.

Çanakkale'yi ve Kûtu'l Amâre'yi hiçbir zaman unutmamalıyız. Anzaklar, Avusturalya'dan gelmişlerdi. Onların karşısında bütün bir kadim medreniyet savunucuları İstanbul'u savundular Çankakkale'de. Kûtu'l Amâre savaşında da Irak'ın bütün aşiretleri, Bağdat'ı savundular. İstanbul savunması ile Bağdat savunması aynıydı o yıllardı. 29 Nisan'da Kûtu'l Amâre'yi hatırlayarak diyoruz ki o gün olduğu gibi bugün de İstanblu ve Bağdat'ın kaderi aynı. Onlar Kûtu'l Amâre'de ayyıldızlı albayrağa sahip çıktılar. Aramıza fitne sokmaya çalışanlara karşı Kûtu'l Amâre tek şifadır.

TERÖRLE MÜCADELE

Bölücü terör örgütünün yuvalandığı yerleri huzura kavuşturuyoruz. Türkiye terör belasından tamamen kurtulacağı bu mücadele kesintisiz şekilde devam edecektir.

40 yıla yakın bu terörle belasının tek bir amacı var, Türkiye'yi kendi içine kapatarak, enerjisini boşa harcatmak.

ÇUKUR KAZANLAR İLE KİLİS'E ATILAN BOMBALARIN SAHİPLERİ AYNI

Bir taraftan PKK ve onun uzantıları, diğer taraftan DAEŞ eşzamanlı saldırılar gerçekleştiriyor. DAEŞ konusunda Türkiye'ye karşı iftiraları dile getirenler de bunun parçası.

Çukur kazanlar ile Kilis'e atılan bombaların sahipleri aynı odaklar. Onlar piyondur. Kilis'e atılan bombalar kirli bir planın parçasıdır. Suriyeli mazlumlara sahip çıkmamız birilerini rahatsız ediyor. Bu saldırılara anında cevap verilecek, gereken neyse gereken adım atılacaktır. Birileri, birilerinin hazırladığı kirli tezgahın içine düşmeyeceğiz.

KİLİS'TE ZARARA UĞRAYAN ESNAF DESTEKLENECEK

Bakanlar Kurulumuzda alınacak tedbirleri bir kez daha görüştük. Öncelikle ilave askeri tedbirler alınacak. Genelkurmay Başkanımız da katıldı zirvemize ve askeri tedbirlerin alınması için gerekli hazırlıklar yapıldı.

Saldırılar nedeniyle zarara uğrayan esnafı destekeleyeceğiz. 5 milyon ve ilave 5 milyon ödeme yapılacak. Başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız olmak üzere Kilisli kardeşlerimizin yanında olacak. Sağlık alanında ilave tedbirler alıyoruz. İlave sağlık personeli gönderilecek Kilis'e.

TERÖR LİDERİYLE RÖPORTAJ GAZETECİLİK DEĞİLDİR

Bu terör ve terör destekçileri hak ettikleri cevabı alacaktır. Uluslarararası toplum imtihanını doğru veremiyor. Avrupa başkentlerine terör örgütü çadırları açılabiliyor, terör liderleriyle röportaj yapılabiliyor. Bu faaliyetin adı gazetecilik olamaz. Kimse bunu hoşgörü ile karşılamamızı beklemesin.

KILIÇDAROĞLU OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ'NDEN GEÇECEK Mİ?

Acaba Kılıçdaroğlu İzmir'e giderken, Yalova'ya gelince, Osman Gazi Köprüsü'nü görünce ne hissedecek? 

Köprüden mi geçecek, yoksa 1 buçuk saat Körfez'i mi dolaşacak? İnadına geçmeyebilir de.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler