YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Rusya ihlal ediyor
Başbakan Davutoğlu ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, yaptıkları ortak açıklamada Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığına tepki göstererek, ihlal boyutuna geldiğini açıkladı. Davutoğlu ayrıca Rusya'nın DAEŞ'i değil sivilleri hedef aldığına dikkati çekti.
Davutoğlu: Rusya ihlal ediyor
07 Mart 2016 / 19:15 Güncelleme: 07 Mart 2016 / 19:40

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg NATO Ana Karargahı'nda ortak açıklamalarda bulundu.

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"Önemli çalışmalar yapıyoruz. Rusya'nın Suriye'de varlığı, DAEŞ'le mücadeleyi çoktan aşmış durumda. DAEŞ'e karşı değil sivillere yönelik saldırı düzenliyor. Rusya'nın askeri varlığı DAEŞ'le mücadele için değildir.

Bu mülteci dalgalarının önüne geçmek istiyoruz. Yakından çalışıyoruz bu süreçte. Farklı görüşler olabilir Türkiye-Yunanistan arasında. Ama NATO içerisinde önyargıyla davranmıyoruz. Türkiye ile Yunanistan arasında yakın zamanda işbirliği zirvesi olacak.

Zalim saldırılardan kaçıyorlar

Masum insanlar yer arıyorlar, geleceklerini kurmak için. Bu insanlar bizleri rahatsız etmek için ülkelerimize gelmiyorlar. Rejimden, terör örgütünden ve Rusya'nın zalim hava saldırılarından kaçarak geliyorlar. Bunu yapmaya mecbur kalıyorlar. 2.7 milyon mülteciyi kabul ettik.

Mültecilerin hayatlarına saygı göstermek istiyoruz. Bu konuda şartlarımızı koyduk. Bu noktada AB-Türkiye arasında yeni bir süreç başlatmak istiyoruz. Türkiye sınırını Ege üzerinden geçmek isteyenlerin önünü kesmek istiyoruz. Bu koordinasyon kapsamında çalışmalar yapacağız.

NATO olarak Türkiye'nin yanındayız

Stoltenberg'in açıklaması şöyle:

"Rusya'nın Suriye'deki varlığı bizi endişelendiriyor. Aynı zamanda NATO hava sahasını da ihlal ediyor. NATO olarak Türkiye'nin yanındayız."

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler