YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Paralel İmamların emrinde olmalarına izin vermeyiz!
Başbakan Davutoğlu, Paralel'in bürokraside örgütlenmesine müsaade etmeyeceklerini belirterek "Memurlar sadece milletin emrinde. Paralel imamların emrinde olmalarına izin verilemez" dedi
Davutoğlu: Paralel İmamların emrinde olmalarına izin vermeyiz!
19 Nisan 2015 / 09:17 Güncelleme: 19 Nisan 2015 / 09:21

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Memur-Sen 5. Olağan Genel Kongresi'ne katıldı. Davutoğlu buradaki konuşmasında Paralel Yapı, Ermeni meselesi ve seçimlerden sonra memurlar ile ilgili atılacak adımlar konusunda çarpıcı mesajlar verdi. Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

Paralele izin vermeyiz

Memurlar sadece ve sadece seçilmiş siyasi iradeyle iş yapacak, o iradeye tabi olacak. Milli iradeye tabi olacaksınız ve millete hesap makamında olacaksınız. Hiçbir şekilde seçilmişlerin, demokratik olarak kullandıkları haklar söz konusu olduğunda, ne askeri ne sivil bürokrasinin ve memurun bu iradenin üzerine çıkması söz konusu olamaz. Aynı şekilde memurlar arasında örgütlenerek, bürokrasi içinde örgütlenerek, seçim sandığına gitmeden bu milletin iradesine hükmetmeye kalkan bir yapı varsa, ister bu Paralel Yapı ister vesayet, ister cuntalaşma olsun hiçbirine izin vermeyiz. 'Ben şu bürokratik yapıda, şu memurlar arasında örgütleneyim, onun üzerinden siyasete şantaj yapayım, onun üzerinden milletten almadığım bir egemenliği kullanayım' diye düşünen biri varsa, ister 27 Mayıs ve 12 Eylül öncesi cuntalaşmalar gibi, ister 17-25 Aralık'ta gördüğümüz türde başka bürokrasi içindeki örgütlenmeler gibi bunlara önce biz izin vermeyiz, sonra da devlete ve millete bağlı memurlarımız izin vermeyecektir. Siyaset yapmak isteyen memur vasfından çıkar ve siyaset alanına girer.

Memurlar milletin emrinde

Bürokrasinin kapalı odalarında, yargı ile emniyet, emniyet ile başka birimler bütün bürokraside örgütlenerek güç kullanmaya kalkmayacak. Memurlarımız tek tek ve bütün bir kamu yönetimi olarak da hepsi milletimizin sadece milletimizin emrindedir. Dışarıdaki Paralel imamların ya da başka yapıların emrinde olmalarına izin verilemez.

Göz mesafesinde olanla konuşuruz

Başbakan Davutoğlu, Papa Francis ile Avrupa Parlamentosu'na (AP), 1915 olayları ile ilgili açıklama ve kararlar nedeniyle sert çıktı: "1'inci Dünya Savaşı'nın acısını yaşayan herkesle oturup konuşmaya hazırız. Herkesle acıları paylaşmaya hazırız. Biz her şeyden önce insanız, insanlık bilinciyle davranırız. Bize ister taşıdığı dini kimlikle Papa, ister Avrupa'da son dönemde artan ırkçılığın neredeyse sesi haline gelmiş olan AP, tepeden ve kibirle konuşamaz. Bizimle konuşacak olan göz mesafesinden konuşacak. Bir milim dahi göz mesafesinin üstüne çıkanla hiçbir şey konuşmaz. Eşit şekilde karşımızda izzetimize saygılı olarak duracaklar ve beraber geçmişimizi de konuşacağız, geleceğimizi de. Bizler ne onurumuzu, ne ecdadımızın mirasını ne de gelecek neslin istikbalini çiğnetiriz.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler