YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu onları görevden alabilir
Ankara'daki bombalı saldırı ile ilgili Başbakan Davutoğlu'nun "güvenlik zaafiyeti"ne yönelik talimat verdiği ve sorgulama sürecinin sonunda emniyet ve istihbarattan bazı isimlerin görevden alınabileceği öğrenildi.
Davutoğlu onları görevden alabilir
13 Ekim 2015 / 04:00 Güncelleme: 13 Ekim 2015 / 09:23

Ankara gar meydanındaki katliamdan sonra Başbakan Davutoğlu'nun 'güvenlik zafiyeti' konusunda ilgili Bakan ve bürokratlara detaylı sorular yönelttiği ve açığın nereden kaynaklandığının hızla bulunması talimatı verdiği kaydediliyor.

Milliyet'ten Serpil Çevikcan'ın köşesine taşıdığı ayrıntılara göre; bu sorgulama süreci sonunda başkentin mülki idaresinden, emniyetinden ve istihbaratından sorumlu üst düzey bürokratların alınmalarının sürpriz olmayacağı ifade edildi.

ÖNLENEN ÜÇ SALDIRI

Ankara'da katliama yol açan eylem öncesinde güvenlik birimleri üç büyük saldırıya hazırlanan teröristleri yakaladı. Başbakanlık kaynaklarına göre, Ankara'da Yargıtay binasına, İstanbul Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü'ne ve Edirnekapı Şehitliği'nde bir şehit cenazesi törenine saldırı planlayan biri kadın olmak üzere 3 örgüt üyesi hazırlık aşamasında yakalandı.

İşte Serpil Çevikcan'ın "Önlenen üç eylem ve Ankara manzarası" başlıklı yazısından çarpıcı satırlar:

Başbakan Davutoğlu’nun, İçişleri Bakanı Altınok’un “Güvenlik zafiyeti yok” açıklamasına karşın ilk andan itibaren zafiyet olup olmadığını sorguladığı öğrenildi. İdari soruşturma sonunda mitingin ve başkentin güvenliğinden doğrudan sorumlu olan tepe noktadaki iki isimle, Ankara’da istihbarattan sorumlu ismin görevden alınmaları sürpriz olmayacak

GÖREVDEN ALMALAR YAŞANABİLİR

2 erkek canlı bomba olduğu tespit edilen teröristlerden birinin kimliğini belirleme noktasında mesafe alınmış durumda.

Ancak Suruç bombacısının kayıp ağabeyinin canlı bomba olduğuna yönelik iddialar doğrulanmış değil. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dün canlı yayında da belirttiği gibi tablo DNA eşleştirmeleri sonunda netleşecek.

İçişleri Bakanı Selami Altınok’un “Güvenlik zafiyeti yok” açıklamasına karşılık, Davutoğlu’nun ilk andan itibaren zafiyet olup olmadığını sorguladığını da belirtelim.

Aldığımız bilgiler, saldırıdan sonraki güvenlik zirvesinde Davutoğlu’nun bakanlar ve güvenlik bürokrasisine oldukça detaylı ve ağır sorgulayıcı sorular yönelttiği yönünde.

Ancak Davutoğlu’nun, Altınok ya da Adalet Bakanı Kenan İpek’in görevden alınması yönünde bir düşüncesinin olmadığı belirtiliyor.

Buna karşılık, idari soruşturma sonunda Ankara’daki mitingin ve başkentin güvenliğinden ve idaresinden doğrudan sorumlu olan tepe noktadaki iki isimle, Ankara’da istihbarattan sorumlu ismin görevden alınmalarının sürpriz olmayacağı konuşuluyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler