YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu Musevilerin bayramını kutladı
Davutoğlu Musevilerin bayramını kutladı
05 Nisan 2015 19:36
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Musevi vatandaşların Hamursuz Bayramı'nı kutladı.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Musevi vatandaşların "Hamursuz" olarak isimlendirdikleri ve Yahudilerin Mısır'dan çıkışlarını sembolize eden bayramlarını yürekten tebrik ettiğini belirten Davutoğlu, yayınladığı kutlama mesajında, "Tarihin en çoğulcu devlet ve toplum düzenini yüzyıllarca yaşamış ve yaşatmış bir millet olarak haksızlığa uğrayan her toplumun, her inanç grubunun yanında olduğumuzu bütün insanlık ile beraber en iyi Musevi vatandaşlarımız bilir" ifadesine yer verdi.

Davutoğlu, mesajında şunları kaydetti:

"İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışımızın esası, bütün insanlara ve bütün yaratılmışlara karşı adalet, merhamet ve şefkattir. Kendimiz için istediğimizi, hangi inanca, dine, felsefeye, ideolojiye mensup olursa olsun ev ve ülke komşularımız başta olmak üzere herkes için yani bütün insanlık için istiyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerden uluslararası ilişkilere kadar her insan, her toplum için her türlü ayrımcılığı reddediyor, herkesin inandığı gibi yaşamasını kabul etmeyi, haksızlığa, zulme maruz kalan herkesin elinden tutmayı medeniyetimizin esası, devletimizin en temel kriteri, milletimizin en asli karakteri olarak yaşatıyoruz.

Bu münasebetle, huzur içinde yüzyıllardır birlikte yaşadığımız Musevi vatandaşlarımız başta olmak üzere bütün Musevilerin Hamursuz Bayramı'nı tekrar tebrik ediyor, bütün insanlık ailesi içinde kendilerine barış ve esenlik dolu bir hayat diliyorum."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler