YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu MİT iddialarına cevap
Davutoğlu MİT iddialarına cevap
11 Ocak 2015 12:00
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Paris’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklama yaptı. Davutoğlu'na Fransa'nın aradığı Hayat Boumedienne'nin yerini MİT'in tespit ettiği iddiası da soruldu

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Davutoğlu,  "Fransa'daki terör saldırısını gerçekleştiren Amedy Coulibay'nin sevgilisi Hayat Boumeddiene ile ilgili Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Fransa'yı uyardığı iddiası doğru mu?" sorusuna şöyle karşılık verdi: "Türkiye hangi ülkede olursa olsun, herhangi bir terör faaliyeti söz konusuysa her zaman çok yakın işbirliği içinde oldu. İstihbarat birimlerimizle ve Fransız istihbarat birimleri arasında işbirliği ve dayanışma çok köklü temellere dayanıyor. Dolayısıyla bu terör saldırısı sonrasında da istihbarat birimlerimiz arasında çok kapsamlı istişareler gerçekleştiriliyor. Bu çerçevede Fransa'dan bize intikal eden bilgilerle bizim elimizdeki bilgilerin karşılaştırması süreci devam ediyor."
 
İstihbarat ve güvenlik birimlerimiz arasında tam bir işbirliği olduğunu anlatan Davutoğlu, şunları söyledi: "Biz, her zaman sadece Fransa değil dünyanın neresinde olursa olsun, hangi ülkeye dönük olursa olsun herhangi bir terör riski söz konusu olduğunda her türlü işbirliğini gösterdik. Bu çerçevede de işbirliğimiz devam ediyor. Açıklanması gerektiğinde bir husus olduğunda Türkiye ve Fransa birlikte veya tek tek açıklama yapabilir. Türkiye, milyonlarca turistin geldiği bir ülke. Bu tür giriş çıkışlar söz konusu olduğunda önceden bir ihbarın söz konusu olmaması halinde önceden engelleme çok zor oluyor. Fransa ile Türkiye arasındaki işbirliğinin derinliği ve kapsamın göz önüne alındığında gerek bu konuda gerek diğer konularda birlikte neler yapabileceğini ele alacağız, değerlendireceğiz ve gerekli adımları atma konusunda hiçbir tereddüt göstermeyeceğiz."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler