YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu metro açılışından seslendi
Başbakan Davutoğlu, "Asırlarca biz Kudüs'e gözümüzün nuru gibi baktık. Çünkü İstanbul'da Kudüs ruhu vardır, Kudüs'te İstanbul'un izleri vardır. Bu bağı hiç kimse çözemez" dedi.
Davutoğlu metro açılışından seslendi
09 Kasım 2014 / 12:40 Güncelleme: 09 Kasım 2014 / 13:57

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Aksaray-Yenikapı metro hattı açılışında konuştu. "Asırlarca biz Kudüs'e gözümüzün nuru gibi baktık. Çünkü İstanbul'da Kudüs ruhu vardır, Kudüs'te İstanbul'un izleri vardır. Bu bağı hiç kimse çözemez" diye konuşan Davutoğlu şunları söyledi:

Bugün Kudüs'e gidenler görürler ki hala eserlerimiz orada. Hala her bir taşında, toprağında bu tarihin izleri var. İstanbul'a gelenler görürler ki aynı sokaktaki cami, kilise, havrayla yan yana yaşanan o barış düzeniyle İstanbul'un sokaklarında da Kudüs vardır. Ne biz Kudüs'u unuturuz ne Kudüs İstanbul'u unutur" diye konuştu.

Buraya gelirken, sabahleyin evden çıkıp Bahçelievler Kongresi'ne giderken tekrar Sayın Halid Meşal ile görüştüm. Dün de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmüştüm.

Onlara sizlerin selamını ilettim ve dedim ki 'Bilim ki her bir İstanbullu, her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bugün yüreğiyle zihniyle duasıyla Kudüs'un, Mescid-i Aksa'nın yanındadır ve olacaktır'. Onlar da dediler ki 'Bundan hiç şüphemiz yok. En zor zamanlarımızda nasıl Türkiye'yi yanımızda hissetmişsek, en zor zamanlarımızda bundan sonra da her bir Türk kardeşimizin yüreğinin bizimle attığından hiç bir şüphemiz yok" dedi.

Bizim için Mescid-i Aksa ile Kabe arasında bir fark yoktur

Buradan bir kez daha söylüyoruz, Kudüs'ün taşının toprağının biz hizmetkarıyız. Kudüs'ün de hadimiyiz" ifadelerini kullanan Başbakan Davutoğlu, "Kudüs'ü yıkmak isteyenler, tahrip etmek isteyenler, Mescid-i Aksa'yı, ilk kıblemizi tahrip etmek isteyenler bilsinler ki; bizim için Mescid-i Aksa ile Kabe arasında bir fark yoktur. Onları korumak bizim için ilahi bir görevdir.

Kimlere olursa olsun yapılan zulme hep karşı çıktık

Biz bir daha bu topraklarda ne Dersim gibi olaylarla Alevilere ne diğer bazı uygulamalarla Kürtlere veya başkalarına ne de 3 Mayıs 1944'te yaşandığı şekilde bugünkü MHP'yi oluşturan fikri kadrolara o dönemde yapılan, ne de solcu diye bilinenlere yapılanlara, Nazım Hikmet'e ve diğerlerine ama en önemlisi de halkın değerlerini savundu diye bu topraklarda tahkir edilen Müslümanlara, Hristiyanlara, Alevilere, Sünnilere kimlere olursa olsun yapılan zulme hep karşı çıktık, karşı çıkacağız.

Bundan sonra da dünyanın neresinde olursa olsun, kim yapmış olursa olsun zulme karşı duracağız" diyen Başbakan Davutoğlu, "Mazlumun yanında olacağız. Türkiye artık sadece bu aziz vatanın temsil ettiği değerlerle anılmıyor. Türkiye, bütün dünyada insanlık vicdanıyla anılıyor."

Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Birgün İstanbul'un izzetini, Kudüs de Mescid-i Aksa da yaşayacaktır. Buradan da mesajımız odur. Şu anda TİKA Başkanımız Mescid-i Aksa'da, biraz önce mesajını aldım. Mescid-i Aksa'da eksilen tek bir taşın, yıpranan tek bir sütunun, ne varsa hepsi bizim elimizle tekrar inşa edilecektir, ihya edilecektir."

İstanbullular, sizin yetki verdiğiniz büyükşehir belediye başkanı başta olmak üzere hepimiz verdiğiniz yetkiyi namus borcu biliriz. Biz bu emaneti korumak için çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da sizlere selamı var. O tüm İstanbulluların kalbindedir.

İstanbul emanetine sahip çıkmak, İstanbul'u canlı bir şehir olarak muhafaza etmek önemli görevlerdendir. İstanbul'da bizim ruhumuzu dokuyan şehir İstanbul'dur. Çocukluğumun geçtiği Fatih'ten babamın mağazasına doğru attığım her adımda tarihi öğrendim. Biz sizi kalpten seviyoruz.

Bugün devreye girecek olan metro hattı özel bir yere sahip. Eskiler bu Aksaray'ı bilirler. Bahçelievler'e gitmek için minibüsler kalkardı. İnsanlar üstüste giderlerdi. Nerede duracağı belli olmazdı.

Ulaşım meselesi büyüyen İstanbul'a hitap edemezdi. Otobüs bulmak, minibüs bulmak sıkıntıydı. İstanbulluların bu makus tarihi AK Parti ile değişti. Hem yerin üstünde hem de yerin altında yeni hatlar inşaa edildi. Son 10 yılda 141 km metro hattı yapıldı. 2019'a kadar 430 km'ye çıkacak.

2019 sonrasında 776 km'ye geçecek. İstanbul tarih barındırıyor. Sur içi, Üsküdar gibi yerlerin korunması için ulaşımın yerin altına taşınması lazım. Yer üstünde yapılırsa yüzlerce tarihi eser yıkılmak zorunda kalır. Yıkılmış olan yerlerin listesi var. Eskiden metro başlamış olsaydı bu yerler yıkılmazdı.

Büyüyen nüfusa hizmet sunmak için yolları genişletmeye gerek yok. Yolları yerin altına çekmek gerekir. Metro hizmetleri tarihi koruyan hizmetlerdir. Aksaray- Yenikağı kısa görünebilir. Bu hat tamamlanınca tüm İstanbul birbirine bağlanıyor.

Marmaray ve ikinci tünelle Avrupa ve Asya bağlanıyor. Bu yeni hatla da Kartal'dan çıkan bir kişi Bağcılar'a gidebilecek. Öylesine büyük bir devrim ki hayatı kolaylaştırıyor, tarihimizi zenginleştiriyor. Deniz ulaşımı, kara ve raylı ulaşım birbiriyle irtibatlanıyor.

Yenikapı'dan Atatürk Havalimanı'na 36 dakikada gidecek. Kartal- Atatürk Havalimanı 81 dakika sürecek. İşkencesiz, ızdırapsız yolculuk olacak. Oturup rahatlıkla kitap okunabilecek. Bunlar rüyaydı. Biz rüyaları gerçekleştirerek tarihe de hizmet ediyoruz. 50 bin parça arkeolojik parça da ortaya çıktı.

İstanbul bir tarih ve kültür başkentidir. Bu çalışmalarla tarihi de korumayı hedefliyoruz. Kimse bundan rahatsız olmamalı. Bakırköy'den- Kirazlı'ya 9 kilometrelik hat yapılacak. İstanbul'un denizi, havası ve karası birbirine irtibatlanacak. Biz çabalarken bakın muhalefet neler yapıyor.

Kılıçdaroğlu, "Asya ile Avrupa ile konuşunca Türkiye'den tedirginlikle bahsediyorlar" diyorlar. Herhalde aynada kendiyle konuşuyor. Ülkenizin geleceğiyle ilgili tereddütünüz var mı?

Kartal- Atatürk Havalimanı arası 81 dakikaya inecek

Bu hat ile Kartal - Atatürk Havalimanı arası 81 dakikaya inecek. Bağlantı sayesinde Topkapı-Sultançiftliği ve Otogar-Başakşehir metro hatları ile Merter-Bağcılar tramvay hattı da Marmaray ile entegre olacak.

2019 yılında hedef 430 km raylı sistem

İstanbul'da 2004 yılında 45 kilometre olan raylı sistem ağı, 2014 yılında 142 kilometreye ulaştı. Büyükşehir Belediyesi 10 yılda raylı sistem ağını 97 kilometre genişletti. Şehirde şu an devam eden raylı sistem çalışmasının uzunluğu ise 109 kilometre.

2019 yılına kadar İBB 110 kilometre, Ulaştırma Bakanlığı ise 70 kilometre daha raylı sistem inşa edecek. 2019 yılında ise İstanbul 430 kilometre raylı sistem ağı ile Dünyanın önde gelen şehirlerinin arasına girecek.

Yolculuklar dakikalara iniyor

Metro ile Kartal - Atatürk Havalimanı 81 dk

Metro ile Bağcılar - Levent 49 dk

Metro ile Taksim - Atatürk Havalimanı 43,5 dk

Metro ile Göztepe - Başakşehir 68,5 dk

Metro ile Mahmutbey - Üsküdar 44,5 dk

Metro ile Başakşehir - Taksim 55,5 dk

Metro ile Bayrampaşa - Bostancı 34,5 dk

Metro ile Başakşehir - Üsküdar 57 dk

Metro ile Bağcılar - Mecidiyeköy 41 dk

Metro ile Üsküdar - Atatürk Havalimanı 45 dk

Metro ile İkitelli - Bostancı 61 dk

Metro ile Bağcılar - Kadıköy 45,5 dk

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler