YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu mega projeyi açıkladı!
İstanbul'a inşa edilen 3. tüp geçit projesinin detayları açıklandı. Projenin 2020'ye gelmeden açılacağını belirten Başbakan Davutoğlu, tüneldeki 3 katın anlamını da açıkladı.
Davutoğlu mega projeyi açıkladı!
27 Şubat 2015 / 11:00 Güncelleme: 27 Şubat 2015 / 12:49

İşte projenin ayrıntıları

Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli" adı verilen proje ile birlikte, boğazın altı Küçüksu'dan Gayrettepe'ye üç katlı dev bir tünelle geçilecek.

3 katlı projede hem raylı hem de tekerlekli araçlar için geçiş güzergahları olacak.

Yeni metro hattının Kadıköy - Kartal- Yenikapı- Sarıyer metrolarıyla bağlantısı olacak. Mega tünelin TEM, E5 ve 3 köprüyle de karayolu bağlantısı olacak. Çapı 18.80 metre olacak tünelin deniz yüzeyindeki derinliği 110 metreyi bulacak. Tünelin 3 katlı kesiminin uzunluğu 6.5 km olacak.

Mega projenin tanıtım toplantısında ilk olarak Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan konuştu.

Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle;

100 yıl konuşulacak bu proje ile dünyada bir ilk başarılıyor. Dünyada ilk defa 3 katlı tünel hazırladık. Proje için 10 aydır uğraşıyoruz. Bu proje Boğaz'ın altına yapılacak ve 3 katlı olacak. Proje ile İstanbul'da hayat tamamen değişecek.

100 yıl sonra da toplu taşıma bu omurga etrafında birleşecek. İstanbul'un 3 havalimanı raylı sistem ile bağlanacak. Bu proje görüntü kirliliği oluşturmayacak ve İstanbul'un tarihi siluetini de bozmayacak.

Bu proje yap-işlet-devret modeli ile yapılacak ve devletin kasasından bir kuruş dahi para çıkmayacak. İstanbul'da artık dakikalık randevular dahi verilebilecek.

Tanıtım toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gönderilen tebrik telgrafı da okundu.

Başbakan Davutoğlu, 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'ne ilişkin, "Bu projeyle zaman tasarrufu en iyi şekilde değerlendirilecek. Hasdal-Ümraniye-Çamlık arası 14 dakika, İncirli-Söğütlüçeşme arası 40 dakikada geçilecek. 3 havalimanı, köprü ve bunları birbirine bağlayan akslar tam bir entegre proje halinde zaman tasarrufunu maksimum düzeye çıkacak" dedi.

3 katlı mega proje 3 büyük imparatorluk

Başbakan Davutoğlu, "Bugün sizlere müjdelediğimiz, 3 katlı mega proje, 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi, sembolik bir anlam da taşıyor. 3 kat demek; 3 imparatorluk demek. Üç kat, iki karayolu, bir metro yoluyla boğazın altından geçip, 6,5 kilometrelik bu tünel, bir anlamda 3 imparatorluk üzerinde İstanbul'un 4. büyük küresel devleti, Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin işaret fişeği de olacak. İstanbul'a her şey yakışır" dedi.

2020'ye gelmeden açılacak

Metro kısımlarında otomatik yavaşlatma ve hızlandırma sistemleri olacak. Yeni Türkiye'nin işaret fişeği hayırlı olsun. Projenin ihale işleri 7 Haziran seçimlerinden önce tamamlanacak. 5 yıl içinde de 2020'ye gelmeden inşallah 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli, İstanbul'a, Türkiye'ye, dünyaya hizmete hazır hale gelecek.

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları,

- Bugün İstanbul'un için tarihi bir gün. İstanbul tarihinin özne bir şehridir. Küresel dünyanın da özne şehri olacaktır. Biz İstanbul'a her an hizmet etmenin heyecanını ve şerefini yaşıyoruz.

- Sayın Cumhurbaşkanı'na İstanbul'a sunduğu hizmetlerden ötürü teşekkür ediyorum. İstanbul'u dünyanın en büyük projelerinin merkezi haline getiriyoruz.

- Artık İstanbul başka ülkeleri takip etmeyecek, başkaları İstanbul'u takip edecek ve İstanbul'a gıpta ile bakılacak. Artık İstanbul dünyayı değil, dünya İstanbul'u takip edecek.

- Bugün müjdelediğimiz 3 katlı mega tünel projesi, 2 karayolu 1 metro yoluyla boğazın altından 6.5 km. geçecek.

- Yükselen, küresel güç Türkiye döneminde İstanbul, 4. parlak dönemini yaşayacak ve yer kürenin başkenti olacak.

- 3. Havalimanı'nın kapasitesi 4. Fazda 150 milyona ulaşacak ve 3. Havalimanı Dünyanın en büyük havalimanı olacak

- İstanbul için açıklanan bu mega proje sembolik bir anlam da ifade ediyor. 3 kat demek 3 imparatorluk demek.

- Bu 3 katlı mega tünel, 3 imparatorluk üzerinde İstanbul'un 4. büyük küresel devleti Türkiye'nin işaret fişeği olacak.

-Yeni mega proje, İstanbullu'ya zaman tasarrufu sağlayan, çevre dostu bir proje olacak.

 

 

Maşallah
 // Boğaçhan
Evet İstanbulumuza çok yakışıyor. Maşallah....
27 Şubat 2015 Cuma 18:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler