YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "Koalisyon görüşmeleri olumsuz, tek yol erken seçim"
Başbakan Davutoğlu, "CHP ile Hükümet ortaklığı kuracak zeminin olmadığı anlaşıldı. Erken seçim artık güçlü bir seçenektir" dedi.
Davutoğlu: "Koalisyon görüşmeleri olumsuz, tek yol erken seçim"
13 Ağustos 2015 / 16:22 Güncelleme: 13 Ağustos 2015 / 17:41

Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile hükümet kurma süreci kapsamındaki görüşmeyi değerlendiri.

Başbakan Davutoğlu, "CHP ile dış politika ve eğitimde çok derin görüş ayrılıkları oluştu. CHP'ye süreli bir reform hükümeti için teklifte bulunduk. Onlar ise uzun vadeli bir hükümet istediklerini söyledi. Hükümet ortaklığı kuracak zeminin olmadığı anlaşıldı. Erken seçim artık güçlü bir seçenektir" dedi.

İşte Davutoğlu'nun açıklamasından satır başları:

Erken seçim tek ihtimal

 "Ülkemizin hükümetsiz kalmaması çerçevesinde çabaları sürdüreceğiz. Ayrıca buradan çıkan bir sonuç eğer hükümet çalışmalarının sürmesiyse, ikinci bir sonuç da görünen o ki bütün bu değerlendirmeler ve Sayın Bahçeli'nin erken seçim yönündeki genel açıklamaları gözönüne alındığında, ülkemizin kalıcı bir istikrar ve bütün bu yollar ve yöntemler denendikten sonra tekrar milli iradeye başvurma zarureti ihtimal olarak çok yükselmiştir, hatta tek ihtimal haline gelmiştir diyebiliriz."

Cumhurbaşkanı'nın bir inisiyatif kullanmasına gerek kalmaksızın erken seçimi başarmalıyız

Demokratik hukuk devleti kuralları içinde atılması gereken adımlar neyse o adımlar atılarak gerektiğinde Türkiye'yi suhuletle, güvenlik ve huzur ortamı içinde erken seçime götürme sorumluluğu da üzerimizdedir."

Üzerinde çaba sarf edeceğim husus TBMM kararıyla erken seçime gidilmesi, o da olmuyorsa Cumhurbaşkanımız devreye girer. Cumhurbaşkanı'nın bir inisiyatif kullanmasına gerek kalmaksızın bunu başarmalıyız" dedi.

Erken seçimden en fazla faydalanacak parti AK Parti'dir

Erken seçimden, açık söyleyeyim en fazla faydalanacak parti AK Parti'dir. Neden  Çünkü, 18 milletvekilini daha kazanırsa, tek parti iktidarı var ama görünen siyasal gelecekte diğer partilerin tek parti olma şansı yok. Olabileceği, koalisyon ortaklığıdır."

Cumhurbaşkanı ile ilgili ortaya atılan iddialar bühtandan ibarettir

Sayın Cumhurbaşkanımızın koalisyon istemediği, benim için de koalisyon için çabaladığım, hatta ve hatta kongre kaygısıyla koalisyon istediğim görüşüyse bir bühtandan ibarettir, vehimden ibarettir.

Cumhurbaşkanımızın bana herhangi bir yerde 'koalisyon olmasa iyi olur' gibi telkini olmamıştır. Beni tanıyanlar bilir, hakikat dışı söz benim ağzımdan çıkmaz. Böyle bir telkin olmamıştır."

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yönde ve benim kanaatlerimin ayrı istikametlerde olduğu ve bu konuda farklı telkinlerde bulunulduğu görüşü, tamamıyla gerçek dışıdır.

Süreli bir reform hükümeti için teklifte bulunduk

İki tarafı da takdir ediyorum, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Görüşmeler açık, ilkeli ve şeffaf yürüdü. Dış politika ve eğitim başta olmak üzere derin görüş ayrılıkları var. Süreli bir reform hükümeti için teklifte bulunduk. Bu teklifimiz Kılıçdaroğlu tarafından olumlu karşılanmadı.

"Bahçeli ile görüşmek gerekirse..."

Üçüncü sonuç olarak siyasi diyaloğu sürdürmemiz şarttır. Üç ödevin de bilincindeyiz. Önümüzde ki haftalarda çabalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz.

Herkes takip ediyor, ben verdiğim hiçbir sözden dönmedim. Bütün liderlerle görüşmelerimi onlarla mutabık kaldığım çerçevede açıkladım. Erken seçime gidilecekler herkesin bunu tam olgunlukla seviyeli şekilde tayin etmesi lazım. Sayın Bahçeli ile görüşmek gerekirse bunu yaparız. Erken seçim kendisinin de gündeme getirdiği husustur. Taraflarla yeniden görüşme gerekebilir. Herkesin istişare etmesi gerekir. Herkes görevini yaparsa ülkede olağanüstülük bir durum olmaz. Tercihimiz TBMM'nin seçim kararı almasıdır.

"Zihnimde 9 seçenek vardı"

Zihnimde 9 seçenek vardı, olabilecek 9 seçenek. Tek seçenekli, iki seçenekli yola çıkmam. Dün akşam itibari ile 9 seçeneğin hepsi mevcudiyetini koruyor. Şimdi diğer ihtimaller üzerinde çalışmaya devam edeceğiz.  Kimseden telkin almadım, almam. Yol haritamı belirlemiştim ve gereğini yapıyorum. Alternatifleri tükete tükete. Bahçeli ile görüşmem de bunlardan biridir.CHP bize seçim hükümeti ihtimalinin olamayacağını üzerinde mutabık kaldığımız seçim barajını da düşürmek de dahil hususlar var. Bu hususları yaparak 25. dönemi reformlarla taşlanmış seçime gidelim teklif buydu. Ben saygı duyuyorum Kılıçdaroğlu bunun faydalı olmayacağını ısrar ettiği için ihtimal yok.

"Bir saniye dahi bu ülkeyi hükümetsiz bırakmayız"

"Bir saniye dahi bu ülkeyi hükümetsiz bırakmayız. Bir saniye dahi kriz ortamı oluşmasına izin vermem. Bu benim siyasi kariyerime de partimin çıkarına da mani olsa bizler partimiz, partimiz ise ülkemiz için varız. Demokratik hukuk meşruiyetinden sapmaya izin vermem. Olağanüstü duruma, by-passlara, siyasete aykırı tavırlara, diyaloğun kopmasına izin vermeyiz."

Olumsuz bir gelişme olarak telakki edilmemeli

Milletimizin, siyasi iç ve dış çevrelerin bunu olumsuz bir gelişme olarak telakki etmemesini istiyorum. Neden  Çünkü her şey meşruiyet çizgisi içinde ve halkın önünde cereyan etmiştir. İki parti, iki genel başkan olarak karşılıklı anlayış içinde yeni bir siyasi kültür örneği sergileyecek bir tutum ortaya koyduk. Anlaşmak ve anlaşmamak yürütülen müzakerelerde doğal iki sonuçtur. Anlaşmak ne kadar doğalsa anlaşmamak da doğaldır. Önemli olan hangi sonuca ulaştığınız kadar bu sonuca ulaşırken sergilediğiniz tavırdır"

Kimse karamsarlığa düşmesin

"Koalisyon görüşmeleri çerçevesinde ulaştığımız sonuçları ele alırken kimse ne karamsarlığa, ne de bazı çevreler herhangi bir fırsatçılığa yönelmesin. Milletimizin verdiği ödevi, görevi yapmaya, sürdürmeye kararlıyız. Devlet işleyişinde bir an dahi tereddüde mahal yoktur ve olmayacaktır" 

 

 // Yılmaz
Şimdi açıklasın bakalım bahçeli amerikadan gelenlerle neler konuştular ne talimat aldılar....
13 Ağustos 2015 18:54
 // Yılmaz
Amaç zaten ak partiyi bitirmek planıydı.bahçelinin CHP nin Çırpınış ları bunun içindi.ama tutmadı....
13 Ağustos 2015 18:52
 // fatih
AKP nin CHP ile karalanması planı sonuç vermedi. Artık söz millete kalmalı yine. Seçimlerden iyi bir sonuç çıkacağına eminim. Ama üst akılın planı tutmadı......
13 Ağustos 2015 Perşembe 17:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler