YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Kim darda kalırsa Türkiye onun yanında olur
Başbakan Davutoğlu, G-20 zirvesi öncesi Avustralya'ya gitmeden önce açıklama yaptı.
Davutoğlu: Kim darda kalırsa Türkiye onun yanında olur
12 Kasım 2014 / 20:54 Güncelleme: 12 Kasım 2014 / 21:30

G20 Zirvesi öncesi havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

HDP meşruluğunun dışına çıkmamalıdır

HDP'nin meşru bir parti olduğunun altını çizen Davutoğlu, ""Bu şekilde davrandığında her zaman görüşmeler olabilir. Bu meşruluğun dışına çıkmamalıdır" dedi. HDP'nin niyet tazelenmesine ihtiyaç vardı. Bir işin esasen esasta, özde, mahiyeti var diyen Davutoğlu, "Bir de yöntemle ilgili hususlar var. Bugünkü açıklamada esasta Çözüm Süreci'ne olan bağlılığın teyit edilmiş olması olumludur. Zaten kamuoyumuzda da Çözüm Süreci'ne alenen karşı çıkan kimse de bu konulardaki muhalefeti belli olanlar dışında söz konusu değil" dedi.

Türkiye kim darda kalırsa yetişir

Haplep'te yaşanan göç durumuna vurgu yapan Davutoğlu, "Hiçbir etnik ve mezhep ayrımı gözetmeden Suriye'nin hangi şehrinde kim darda kalır, zorda kalırsa Türkiye onun yanında yer alır. G20 Zirvesi'nde de bütün muhataplarımızla bu konuları ele alacağız. Halep'teki bu insani trajedinin durdurulması için herkesin gereken adımları atması çağrısında bulunacağız" dedi.

Sayın Obama ile görüşeceğiz

Türkiye dünyanın gelişmiş ülkeleri ile öteki ülkeler arasında köprü görevi üstlenecek bir konumda olduğunu belirten Davutoğlu, bir muhabirin sorusu üzerine ABD Başkanı Obama ile temas ve görüşmelerin oradaki şartlar dahilinde olacağını söyledi.

 

-

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler