YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu Kıbrıs için tarih verdi
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs'ın birleşmesine ilişkin referandumun 2012 yılının başında yapılmasını ümit ettiklerini söyledi.
Davutoğlu Kıbrıs için tarih verdi
09 Temmuz 2011 / 20:17 Güncelleme: 09 Temmuz 2011 / 20:18

Davutoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Erdoğlu ile Lefkoşa'da yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Bu yıl sonuna kadar Kıbrıs sorununa bir çözüm bulmayı ve önümüzdeki yıl başında da referanduma gidilmesini ümit ediyoruz. Böylece Kıbrıs da (1 Temmuz 2012'de) AB dönem başkanlığını tüm adayı temsil eden yeni bir devlet olarak devralabilir" dedi.

61'inci hükümette dışişleri bakanlığı görevini yeniden üstlenen ve geleneksek olarak ilk resmi ziyaretini KKTC'ye yapan Davutoğlu, Eroğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye'nin Kıbrıs Türk halkına desteğini de yineledi. Toplantıda konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ise 7 Temmuz'daki Cenevre zirvesinin ardından, sorunun yıl sonuna dek yoğunlaştırılmış müzakerelerle çözümleneceği inancını ifade etti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsviçre'nin Cenevre kentinde Eroğlu ve Kıbrıs Rum kesimi lideri Dimitris Hristofyas'ın katılımıyla düzenlenen zirvede taraflara Kıbrıs sorunun tüm konularını görüşmeleri için Ekim'e kadar süre vererek, liderlerin önüne takvim koymuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler