YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Kabul edilemez
Davutoğlu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusunda Fransa'daki yasa teklifi girişiminin 'kabul edilemez' olduğunu bildirdi.
Davutoğlu: Kabul edilemez
15 Aralık 2011 / 23:47 Güncelleme: 15 Aralık 2011 / 23:49

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa meclisindeki, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifi girişiminin, ''kabul edilemez'' olduğunu bildirdi.

Edinilen bilgiye göre, AB Dönem Başkanı Polonya'nın Ankara Büyükelçisi Marcin Wilczek'in onuruna verdiği ve Ankara'daki AB ülkeleri büyükelçilerinin de katıldığı öğle yemeğinde konuşan Davutoğlu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının siyasetçiler tarafından değil tarihçiler tarafından ele alınması gerektiğine işaret etti.

Fransa'daki girişimin fikir ve düşünce özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, girişimin, özgürlükler açısından tarihi bir birikimi olan Fransa'ya yakışmadığını ve Türkiye açısından ''kabul edilemez'' olduğunu belirtti.

Türk vatandaşlarına Shengen vizesinde kolaylık sağlanmasına ilişkin Türkiye'nin taleplerini dile getiren Davutoğlu, bu konuda adım atılması halinde Türkiye'nin de geri kabul anlaşması konusunda adım atabileceğini bildirdi.

Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki görüşlerini de aktaran Davutoğlu, görüşmelerin ve çözüm çabalarının desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Davutoğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB dönem başkanlığının Türkiye açısından ''kabul edilemez'' olduğunu da bildirdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler