YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu İsrail'i kınadı
Davutoğlu İsrail'i kınadı
27 Eylül 2015 07:32
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yaptığı görüşmede, Mescid-i Aksa'da meydana gelen ihlaller başta olmak üzere, İsrail güvenlik güçlerinin Filistinli sivillere yönelik hukuk dışı uygulamalarını kınadı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Filistin Devlet Başkanı Abbas, Davutoğlu ile yaptıkları görüşmede, İsrail'in barış sürecini sabote ettiğini, Batı Şeria ve Gazze arasındaki bölünmüşlüğün devamı için her türlü gayreti gösterdiğini, ABD'nin barış yönündeki gayretlerinin sonuç vermediğini kaydetti.

Başbakan Davutoğlu da son dönemde başta Mescid-i Aksa'da meydana gelen ihlaller olmak üzere, İsrail güvenlik güçlerinin Filistinli sivillere yönelik hukuk dışı uygulamalarını kınadı. Türkiye'nin Filistin davasına verdiği güçlü desteği yineleyen Davutoğlu, Türkiye'nin Filistin'de ulusal birlik hükümetinin kurulması ve devamını en çok arzulayan ve destekleyen taraflardan olduğunu, bu yönde atılacak tüm adımları memnuniyetle karşılayacağını ifade etti. 

Abbas ayrıca, Başbakan Davutoğlu'na, 29 Kasım 2012'de, dışişleri bakanı olduğu dönemde yapılan ve Filistin'e Birleşmiş Milletler'de üye olmayan gözlemci devlet statüsü sağlayan oylamadaki desteğini ve yaptığı konuşmayı hiç unutmadıklarını söyledi. O döneme ilişkin belgesel programlarda, oylama sonrasında Davutoğlu ile kucaklaştıkları görüntülere yer verildiğini aktaran Abbas, BM'de Filistin bayrağının çekilmesi törenine birlikte iştirak edecek olmaktan büyük memnuniyet ve onur duyacağını belirtti. 

Başbakan Davutoğlu da Türk milleti ve hükümetini temsilen, o tarihi anda Abbas ile birlikte olmaktan büyük şeref duyacağını, bu yıl 70'incisi yapılan BM Genel Kurul toplantıları nedeniyle New York'u ziyaretinin en önemli başlığını bu önemli ve tarihi anın oluşturacağını kaydetti. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler