YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Hiçbir ülke, sorumluluğunu yerine getirdiği için özür dilemez
Başbakan Davutoğlu ve NATO Genel Sekreteri açıklama yaptı. Davutoğlu düşürülen uçak konusunda özür beklentisine net şekilde hayır mesajı verdi.
Davutoğlu: Hiçbir ülke, sorumluluğunu yerine getirdiği için özür dilemez
30 Kasım 2015 / 12:54 Güncelleme: 30 Kasım 2015 / 13:26

Başbakan Davutoğlu ve NATO Genel Sekreteri ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, Rusya'nın düşürlen uçak için özür beklemesine ilişkin, "Hiçbir ülke, sorumluluğunu yerine getirdiği için özür dilemez" dedi.

Davutoğlu sözlerine şu cümlelerle devam etti:

Bizim yaptığımız şey savunmaya dönüktü

Rus uçağının düşürülmesi ile ilgili olarak (NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile) bir görüşme yaptık. Bizim yaptığımız şey savunmaya dönüktü. Rusya tarafından 3 kez hava sahamız ihlal edildi. Biz de 3 kez uyardık. 24 Kasım'da olanların sorumluluğu Türkiye'nin üzerinde değildir. Her seviyede görüşmeye açığız."

Hiçbir ülke, işimizi yaptığımız için özür beklememeli

Türkiye Suriye sınırı bir NATO sınırıdır. İhlal sadece Türkiye'ye dönük bir ihlal değil, NATO'ya dönük bir ihlaldir. Hiçbir ülke, sorumluluğunu yerine getirdiği için özür dilemez.

Ordumuz sorumluluğunu yerine getirdi. Hiçbir ülke, işimizi yaptığımız için özür beklememeli. Biz bu gerginliği tırmandırmayacağız. Diyaloğa hazırız.

Türkiye'yi destekliyoruz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye'nin kendi hava sahasını koruma hakkı vardır. Yarın yapılacak Dışişleri Bakanları toplantısında gerginliğin azaltılmasını görüşeceğiz. Türkiye'nin Rusya ile temas kurma çabalarını destekliyoruz Farklı kaynaklar ile aldığımız bilgi ile Türklerin verdiği ile uyumludur" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler