YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Hiçbir merciden izin alınmadı!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, gece yarısı Suriye'ye sınırları içine yapılan Süleyman Şah operasyonuyla ayrıntıları Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda açıklıyor
Davutoğlu: Hiçbir merciden izin alınmadı!
22 Şubat 2015 / 10:10 Güncelleme: 22 Şubat 2015 / 10:14

Başbakan Davutoğlu, Şah Fırat Operasyonu'nun kararının, hukuk kuralları çerçevesinde Ankara'da alındığını belirterek, "Hiçbir merciden ne izin ne yardım talep edilmiştir. Eğer önümüze bu operasyon esnasında kim çıkmış olursa olsun, bu talimat verildikten sonra şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri her türlü engeli aşar, her türlü çatışma riskini de göze alır, yeni Süleyman Şah Karakoluna kadar iner ve o emanetleri salimen ülkemize getirir" dedi.

Tarihine ve tarihi sembollerine sahip çıkamayan milletler geleceği inşa edemez

Başbakan Davutoğlu: "Son derece başarılı bir operasyondur. Uluslararası hukuk anlamında hiçbir hakkımız zayi edilmemiştir. Manevi değer itibarıyla yine Suriye toprakları içinde her türlü korunak altında alınmıştır. Bu konuda gerekli bildirimler de yapılmıştır. Bir milletin ancak ve ancak tarihine sahip çıkmasıyla geleceği inşa edebileceğine inandığımızı vurgulamak istiyorum. Tarihine ve tarihi sembollerine sahip çıkamayan milletler geleceği inşa edemezler."

Koalisyon güçleri bilgilendirildi!

Başbakan Davutoğlu: "Bu süreç içinde başta Özgür Suriye Ordusu ve bütün taraflar olmak üzere herhangi bir sivil kayıp olmaması için koalisyon güçlerine operasyon başladıktan sonra veya o süreç esnasında gerekli bildirimlerde bulunulmuştur. Zaten koalisyon güçlerinin sürekli bir hava harekatı olduğu için bu koordinasyon kaçınılmaz bir şekilde yaşanmıştır."

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları

Zamanlaması son ana kadar mahfuz tutulan bir operasyon dün akşam saat 21.00 itibarıyla başlatılmıştır. Dün akşam saat dokuzda eş zamanlı iki operasyon birden başlatılmıştır

- Geçtiğimiz ay TSK'ya girektif verilmiş, geçen hafta nihai aşamaya gelmiş ve dün akşam saat 9'da operasyon baştılmıştır.

- Naaşın alınması ve nakledileceği toprağın alınması için dün akşam aynı anda 2 operasyon yapılmıştır.

-100 zırhlı araç ve 572 personelle Suriye'yi girilmiştir. 04.45'te son askerimiz bu mekandan ayrılmıştır.

- İstismara meydan vermemek için SüleymanŞah Karakolu'ndaki yapılar kullanılamaz hale getirilmiştir.

-Suriye Eşmesi'nde bayrağımız dalgalanmaktadır, daha önce 2 kez yer değiştirmiş olan mekan 3. kez yer değiştirmiştir.

-Manevi değeri yüksek emanetler yeni türbede muhafaza edilecek. Suriye'de şartlar düzeldiğinde nakli kubur yapılabilir

- Son derece başarılı bir operasyondur, uluslararası hukukta hiçbir hakkımız zayi edilmimiştir.

-Operasyonun kararı Ankara'da alınmış, hiçbir merciden ne izin ne yardım talep edilmiştir.

-Emir verildikten sonra TSK önümüze kim çıkarça çıksın o emanetleri alır getirirdi.

- Sivil kayıpları olmaması için koalisyon güçleri bilgilendirildi.

Başbakan Davutoğlu Twitter'da şu açıklamalarda bulunmuştu

"Ecdadımızın emaneti Süleyman Şah’ın naaşı Suriye içindeki yeni mekanına geçici olarak nakledilmek üzere ülkemize getirilmiştir.

Bugüne kadar büyük bir onur ile görev yapan Süleyman Şah Saygı Karakolu personeli de TSK’nın Şah Fırat operasyonu ile yurda dönmüşlerdir.

Süleyman Şahın naaşının nakledileceği Suriye Eşmesinde bir bölge ordumuz tarafından kontrol altına alınmış bayrağımız göndere çekilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman personelini bir kez daha tebrik ediyorum.
Her türlü riski barındıran çatışma ortamında Suriye toprakları içesinde gerçekleştirilen bu son derece başarılı operasyon nedeniyle...

Dün gece yarısı başlayan operasyonu Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Karargahı'nda komutanlarla birlikte yönetmişti.

Davutoğlu'nun ilerleyen saatlerde bir açıklama daha yapması bekleniyor

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler