YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "Hiçbir ayrımcılığa izin vermeyeceğiz"
Başbakan Davutoğlu Tunceli Üniversitesi'nde yaptığı tarihi konuşmada Alevi paketinin ayrıntılarını açıkladı. Dersim Kışlası müze oluyor, Tunceli Üniversitesi'nin adı değişiyor ve zihniyetteki duvarlar yıkılıyor!
Davutoğlu: "Hiçbir ayrımcılığa izin vermeyeceğiz"
23 Kasım 2014 / 15:49 Güncelleme: 23 Kasım 2014 / 16:23

Başbakan Davutoğlu: "Alevi kardeşlerimize karşı hiçbir ayrımcılık yapılmasına izin vermeyiz. Aynı şekilde herhangi bir toplum kesiminin, başka toplum kesimlerine karşı ayrımcılık yapılmasına, gayrimüslimlere karşı ayrımcılık yapılmasına da hiçbir şekilde izin vermeyiz. Toplum içinde herkes eşit vatandaşlık haklarından istifade eder."

'Munzur Üniversitesi' adı da hayırlı olsun

Başbakan Davutoğlu: "Dersim'deki eski kışla müzeye dönüştürülecek ve adı 'Dersim Müzesi' olacak. Bütün ziyaret yerlerinin yolları yapılacak, o ziyaret makamlarına en iyi şartlarda gidilecek ve hepsi restore edilecek. Rektörümüz, üniversitenin adının Munzur Üniversitesi olmasını talep etti, 'Munzur Üniversitesi' adı da hayırlı olsun."

Devletin resmi ideolojisi olmayacak

Başbakan Davutoğlu: "İskilipli Atıf Hoca ile Seyit Rıza'nın idama yürüyüşlerindeki temel ortaklık, devletin resmi ideolojisinden farklı düşünmekti. Biz şunu diyoruz, bundan sonra devletin resmi ideolojisi olmayacak. Devletin bir tek, milletle bağı ve aidiyeti olacak. Milletin, toplumun her kesimiyle bağı olmayan bir devlet resmi ideolojiyle yaşayamaz. Resmi ideolojinin dayattığı tarih anlayışıyla da gelecek inşa edilemez. Hep beraber konuşacağız, kızmadan, öfkelenmeden. Hepimizin yaşadığı acıları paylaşarak konuşacağız."

O zihniyeti savunanlar devleti savunmuş olmazlar

Başbakan Davutoğlu, "Herkesin Dersim olaylarıyla ilgili kanaatleri farklı olabilir. Bunları tarihi araştırmalar içine sokabiliriz, o tarihi araştırmaların neticesini de bekleyebiliriz. Ama bana kimse, 75 yaşında bir yaşlının idama giderken feryadına sessiz kalıp, önce onun gözü önünde oğlunu öldüren zihniyet, kimi temsil ediyorsa etsin, o zihniyet zalimce bir zihniyettir. O zihniyeti savunanlar devleti savunmuş olmazlar, o zihniyet üzerinde devlet beka bulamaz. O zihniyetle yüzleşmeden de devlet, yeniden milletiyle buluşamaz. Biz yüzleşiyoruz."

Şimdi saklanma vakti değil

Aslında herkes bir şeyleri sakladı, onlarca yıl bu topraklarda. Şimdi saklanma vakti değil, şimdi herkesin onurla, gururla öne çıkıp ne düşüncedeyse, ne ideolojideyse, hangi etnik veya mezhebi veya dini arka plandan gelmişse gururla, onurla bunları dile getirme vaktidir.

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları,

- Biz yeni Türkiye yoluna çıkarken yeni bir sözleşmeyle yola çıktık.

- Acıları anlamadan, hüzünleri yaşamadan gönlümüzün diliyle hitap edemeyiz.

- Gönülden konuşanların tercümeye de, tercümana da ihtiyacı yoktur.

- Dünyanın neresinde olursa olsun, herhangi bir şekilde bu toprağı terk etmek zorunda kim kalmış olursa olsun hepsine kapımız açık, hepsine gönlümüz açık.

- Hacı Bektaş'ta yaptığım Dersim açıklamasının tepki çekeceğini biliyordum.

- Onlarca yıl Türkiye'de herkes bir şeyleri sakladı. Her şeyi açıklama dile getirme vaktidir.
Dinlediğimiz o güzel şarkıları Kemal Burkay'a ait olduğunu çok sonra öğrendik.

- Kemal Burkay davetimiz, çağrımız üzerine ülkesine döndü.

- Buradan bir kez daha çağrısında bulunuyorum dünyanın neresinde olursa olsun Türkiye'den gitmek zorunda kalmış olanlar ülkelerine dönsünler.

 - Dersim nasıl Tunceli olduysa bizim de köylerimizi isimleri değişti.

- Bari benden önce oğlumu idam etmeyin önce beni öldüren diyen adamın gözleri önünde oğlunu idam eden zihniyet kimi temsil ederse etsin zalimdir.

- Bu seyitler diyarındaki bütün kimlikleri selamlıyorum.

- Ben buraya destur ve ikrar almaya geldim. Artık zihnimizdeki duvarları yıkalım

- Kılıçdaroğlu ve eşine bir kez daha baş sağlığı diliyorum.

- Alevi çalıştayların faydasız olduğunu düşünmeyin.

- Biraz önce cem evi ziyaretinden çok mutlu ayrıldık. Orada softaya davet edildik bereketinden bereketlendik.

- Devlet yeni bir üslup belileyecektir, bu bizim size taahhüdümüzdür

- Madımak dediğimizde Başbağları da düşünelim Berkin Elvan dediğimizde Burak Can'ı da düşünmeliyiz.

- Dersim'deki eski kışla Dersim müzesi yapılıyor. Alevi İslam geleneğinin tanıtıldığı sergilendiği bir müzemiz olacak ve bunun için 10 Milyonluk bir bütçeyi onayladık.

- Tunceli Üniversitesi'nin adı da Munzur olarak değiştirilecek.

- Artık Türkiye'de faili meçhul cinayetler kesinlikle yaşanmayacak.

- Din kültürü dersi içeriğinde herhangi bir mezhebe hakaret olursa bunun kaşısında duracağımızı daha önce de dile getirmiştim.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler