YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Her zamanki gibi misliyle karşılık verdik
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başika'daki askeri birliğimize yapılan DAEŞ saldırısını değerlendirerek, "Genelkurmay Başkanımızla görüştük. Misliyle yanıt verdik. DAEŞ mevzileri imha edildi" dedi.
Davutoğlu: Her zamanki gibi misliyle karşılık verdik
16 Aralık 2015 / 21:40 Güncelleme: 16 Aralık 2015 / 21:45

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Esenboğa Havalimanı'nda basın açıklaması yaptı. Davutoğlu, Başika'daki askeri birliğimize yapılan DAEŞ saldırısını değerlendirerek, "Çatışma ortamının etkisi sonucunda maalesef Iraklı askerlerden 2 asker şehit oldu. Yaralanan 4 askerimiz Türkiye'ye getirildi. Genelkurmay Başkanımızla görüştük. Misliyle yanıt verdik. DAEŞ mevzileri imha edildi" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından önemli satır araları:

(Başika'daki eğitim üssüne yapılan saldırı) Maalesef eğitilen Iraklı askerlerden 1 subay şehit oluyor. 4 askerimiz hafif şekilde yaralandı. Askerlerimiz derhal ülkemize getirildi ve tedavileri yapıldı. Herhangi bir kaygı verici durum yok. Genelkurmay Başkanımız olaya müteakip aradı, konuyu ele aldık. Tabii her zaman olduğu gibi misli ile mukabele ve o civardaki DEAŞ mevzileri imha edildi. Bu, Türkiye'nin caydırıcı gücünü göstermesi bakımından önemlidir.

"Buradaki mevcudiyetimiz tamamiyle Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliği çerçevesindedir ve terörle mücadele bağlamındadır. Meşru Irak güçleri ve meşru Irak güvenlik birimleri bu bölgede hakimiyet kurana kadar, Türkiye'ye dönük riskler de içeren bu bölgelerde Türkiye gerekli tedbirleri alır. Askeri gereklilikler esastır. Eğer Silahlı Kuvvetlerimiz orada yeni bir adım atmak gerekirse, bu konuda tam yetkiye de sahiptir."

Halkımızın tedirgin olmasın

Nihayet Fed, herkesin merakla beklediği kararı açıkladı. Fed'in bu kararı aylardır üzerinde tartışılan bir süreçti. 0,25 baz artışı beklenen bir gelişmeydi. Beklentiler dışında bir gelişme yok. Bizim piyasalarımızı olumsuz etkileyen bir süreç değil. Şuana kadar yansımadı. Olabilecek senaryoları cumartesi günü değerlendirmiştik. Merkez Bankamızın daha önce açıkladığı eylem planı çerçevesinde çalışmalar sürecek. Halkımız tedirgin olmasın.

İhtiyaçlar karşılanacak

Numan Kurtulmuş'u görevlendirdim. Yarın önemli bir toplantı gerçekleştirecek. Sokağa çıkma yasaklarıyla, PKK'dan kaçan vatandaşlarımızın günlük ihtiyaçlarının tümü karşılanacaktır. Biz bu kadar mülteciyi ağırlarken, kendi vatandaşımızı da muhtaç etmeyiz.

Esnafımıza da destek noktasında gerekeni yapacağız. Kepenk kapatmak zorunda olan esnafımıza sesleniyorum: Onlar ekonominin can damarını susturmak istiyor. Esnafımız, öğrencilerimiz emin olsunlar."

 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler