YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Hakim ve savcıya güven hayata güvendir
Başbakan Davutoğlu, Adalet Bakanlığı'ndaki toplantının ardından açıklama yatı. Davutoğlu, kamu düzeninden taviz verilmeyeceğinin altını çizdi
Davutoğlu: Hakim ve savcıya güven hayata güvendir
09 Ekim 2014 / 13:45 Güncelleme: 09 Ekim 2014 / 14:08

Davutoğlu'nun açıklamaları şöyle:

Hakim ve savcılarımızın bağımsız karar vermesi esastır.

Bizim iktidarımıza kadar mekanlar sevimli değildi. Büyük bir mekansal genişleme yaşadık. Bu mekansal bir genişleme bizim adalete duyduğumuz saygının yansımasıdır. Aynı zamanda video konferans sistemi mekan ötesi bir imkan sağlıyor. Bunlar önemli reformlardır. Bu reformlar devam edecek.

Yargı sisteminin sağlam bir zemine oturması gerekiyor. Türkiye'nin AB mahkemesinde dosya sayısının azalması bu reformlarının göstergesidir. Yargı süreci içindeki suç işlenmeden önceki aşama. Suç işlendikten sonraki aşama ve ceza sonrası aşama ceza mekanlarının insani koşullarda olması ceza sonrası mahkumun bir beceri ile topluma dönmesi önemlidir. Ceza mekanlarının yeni bir hayat kazandıran mekan olması önemli.

Önemli olan yargıya olan güvendir. Yargıya güven yüzde 100 olması gerekir. Son yıllarda yargıda insan kaynağı ve mekansal düzenlemelerde büyüme varken yargıya olan güvende yıpranma anketlerde çıkıyorsa yargıya olan güvenin yeniden inşa edilmesi gerekir. HSYK tartışmaları bu çerçevede değerlendirilmeli. HSYK bir güç ele geçirme alanı değil bir vicdan alanıdır.

Adaleti mülkün temeli sayan bir anlayış benimsedik. Bundan sonrada adalet çalışanlarının en iyi koşullarda çalışması için gereken desteği vereceğiz.

Her ne koşulda olursa olsun kamu düzeni tesis edilecektir. Kamu düzeni ve hukuki sorumluluktan taviz vermeyeceğiz. Olayların nasıl çıktığını herkes gördü, Türkiye bütün vatandaşlarının hukukunu korumak üzere kurulmuş bir devlettir. Kamu düzeni dışına çıkanlara karşı tavrımız açık ve nettir. Çözüm sürecini bu vandalizme terk etmeyiz. Kamu düzeni olmayan yerde çözüm süreci olamaz. Kamu düzeni tesis edilecek. Herkes gösteri yapabilir bunun yolları mevcut. Türkiye dışında olan bir mesleyi bir karışıklık olarak kullanmak etik değil. Herkesime yardım ettik ve yapmaya devam ediyoruz. Bütün bunların görülmeyip istismar edilmesine ilk önce oradaki kardeşlerimiz tepki gösterir.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler