YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Gelecek yıl Avrupa'nın her ülkesine vizesiz gideceksiniz
Gençlere hitap eden Başbakan Davutoğlu, büyük bir müjdeyi açıkladı. Davutoğlu gençlere, "Gelecek yıl Avrupa'nın her ülkesine vizesiz gideceksiniz" dedi.
Davutoğlu: Gelecek yıl Avrupa'nın her ülkesine vizesiz gideceksiniz
28 Ekim 2015 / 15:20 Güncelleme: 28 Ekim 2015 / 15:30

Davutoğlu, Kocatepe Kültür Merkezi'nde, "Başbakanımız Gençlerle Buluşuyor" etkinliğinde yaptığı konuşmada, hoca-talebe ilişkisinin karşılıksız, hesapsız, sadece yürek ve zihinle inşa edilen, nakış nakış işlenen bir ilişki olduğunu belirtti.

Bakan, Başbakan gibi makamların kıymetli ve onurlu makamlar olduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, salondaki gençlere şöyle seslendi:

"Ama sizin yüreğinizden gelen 'hocam' sesinin bizde uyandırdığı o tatlı esinti gönlümüzde, ruhumuzda onun karşılığı yok, bedeli yok, hesabı yok. O yüzden sizleri her gördüğümde o manevi ilişkinin hazzını duyuyorum."

Davutoğlu, "Benden ders alan öğrenciler bilir, hep onlara şunu söylemişimdir. Biz bir serüvene şimdi başlıyoruz. Birlikte el ele yürüyeceğiz. Sizler benden bir şey öğreneceksiniz, ben sizlerin enerjinizden bir şeyler alacağım. Bir hocanın kalitesi yetiştirdiği öğrencilerin kalitesiyle ölçülür. Benim söylediklerimi aynen tekrar edecekseniz, beraber olmamıza gerek yok. Ben sizden beni tekrar etmenizi değil beni tekrar ettikten ve benden öğrendikten sonra beni geçmenizi bekliyorum" diye konuştu.

"Gerçeklikler bizi esir alamaz"

Statükocuların, "Böyle rüyalarla, hayallerle ne işin var, gerçeklik var, bu gerçeklikleri kabul et ve bununla yaşa" diyeceğini ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi:

"Bize, dış politikada zalimlere karşı mazlumları, Filistin'i ve diğer birçok hamleler içinde, dış politikayı savunduğumuzda şöyle eleştirenler oldu. 'Rüya, hayal görüyorlar' Türkiye, 12 yıl önce ulaşması imkansız olduğu yerlere bugün geldi ama o gün bizim 'hayal gördüğümüzü' iddia edenlere karşı söylediğimiz çok net bir ifade vardı. Evet bizim bu ülke, bu bölge, Ortadoğu, Kafkasya, Orta Asya, Balkanlar, bütün insanlık için hayallerimiz var. Uykumuzu kaçıran rüyalarımız var, hayalleri, rüyaları olmayanlar utansın. Hayatlarında bir kez dahi o derin uykularından bir fikir ya da dava çilesiyle uyanıp gecenin karanlığında Rabbine dönüp 'bize kudret ver ki şu adaletsizlikleri düzeltelim' diyemeyenler utansın. Bizler, hayallerimizi, rüyalarımızı gerçeklik üzerine inşa ederiz ama o gerçeklikler, bizi esir alamaz."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler