YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Filistin artık devlettir
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin'e Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapılan tarihi oylamada, 'gözlemci kuruluş' yerine 'gözlemci üye olmayan devlet' statüsü kazandıran kararı, "Bu kararla Filistin devlettir ve Filistin toprakları, işgal edil
Davutoğlu: Filistin artık devlettir
30 Kasım 2012 / 16:49 Güncelleme: 30 Kasım 2012 / 17:46

ABD dönüşü Atatürk Havalimanı'nda açıklama yapan Davutoğlu, BM Genel Kurulu'nda Filistin ile ilgili alınan kararın tarihi bir karar olduğunu söyledi.

 BM Genel Kurulu'nda alınan kararla Filistin'in İsrail'le en azından belli ölçülerde eşit statüye kavuştuğunu ifade ederek, şunları söyledi: "İki husus önemlidir: Birincisi, Filistin artık devlettir. Biz eskiden beri zaten devlet olarak kabul ediyorduk; ama Birleşmiş Milletler'deki statüsü, 'Filistin Yönetimi' şeklinde, sivil toplumla siyasi taraf olma arasında bir konumdaydı. Artık bu kararla Filistin devlettir; ve Filistin toprakları işgal edilmiş devlet topraklarıdır. Bu kararı önemsiz göstermeye çalışan veya bu kararın barış sürecini olumsuz etkileyeceği iddiasında bulunan çevrelere, başta İsrail olmak üzere, öncelikle bu yeni durumu doğru değerlendirmeleri çağrısında bulunuyoruz. Eğer barış niyetleri varsa, yapılması gereken, bu yeni durumla, iki devlet olarak masaya oturmaktır."

 Kararı "önemli ve tarihi adım" olarak tanımlayan Davutoğlu, "Filistin'i tanıyan devlet sayısı 132 iken, 138 gibi rekor bir oyla kabul edilmesi tarihi bir adımdır. Bu tarihi kararın Filistinli kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyor, destek veren bütün ülkelere teşekkür ediyorum." dedi.

cha

17:44
 // vatansever
Çok güzel bir gelişme. Daha güzel gelişmeler bekliyoruz....
30 Kasım 2012 17:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler