YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Eğer barajın altında kalınsaydı...
Davutoğlu: "Biz, Türkiye'de kaderlerin birleştirilmesi mücadelesini veriyoruz, 'tek kaderimiz var' diyoruz. 78 milyonun huzuru da ya hep beraber olacak, Allah muhafaza kaosu da hep beraber yaşama riskimiz var"
Davutoğlu: Eğer barajın altında kalınsaydı...
02 Ağustos 2015 / 11:46 Güncelleme: 02 Ağustos 2015 / 12:37

STK'larla buluşan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından önemli satırbaşları:

Kürtleri unutanlarını gördük

Şiddet sarmalının başladığı 20 Temmuz'dan bu yana yoğun istişarelerimizi sürdürüyoruz. İki çocuk ölüyorsa, birinin Kürt, diğerinin Türk olmasını konuşamayız. Çocuk çocuktur. Suriye'den gelenler Türkmense onlara sahip çıkıp, Kürtleri unutanlarını gördük. Şu veya bu acının diğerine göre daha az lanetlendiği bir ortam varsa işte meydan burası. Biz Suruç'ta katliam yapan DAEŞ'i lanetlediğimiz gibi, oradakiler bize karşı olsa da onlar için gözyaşı döktük, hastanelere gidip kendilerini ziyaret ettik.

Barıştan bahsedenler...

Barıştan bahsedenler, Ceylanpınar'da 2 askerimiz haince şehit edilirken, bir kınama bile yayınlamadılar. '2 polis için böyle bir operasyona değer miydi diyenler' o iki polisin annesinin bacısının çocuğunun acısına karşı vicdanlarını kapattılar.

Hangi dinden kökenden olursa olsun zalimdir

DAEŞ'in zulmüne karşı yükselttiğimiz ses kadar bir sesi, Esed'in zulmüne karşı yükseltebilecekler mi? Zalim hangi dinden kökenden olursa olsun zalimdir, mazlumda hangi dinden kökenden oldu. Ortak vicdanımız şunu söylüyor, silahların bırakılması gerekir. Bir terör saldırısı olmuşsa, o acıları istismar ederek başka bir terör saldırısı yapmak yerine ortak akılla orta yola başvurulmalıdır.

Biz, Türkiye'de kaderlerin birleştirilmesi mücadelesini veriyoruz

Eğer toplumların ortak kader bilinci yok edilmiş ve zayıflatılmışsa herkes kendi kaderini, komşusunun kaderinden farklı düşünmeye başlamışsa, orada huzur, düzen kalmaz. Burada da iki yaklaşım var; Bir kaderleri ayrıştıranlar, iki kaderleri birleştirenler. Biz, Türkiye'de kaderlerin birleştirilmesi mücadelesini veriyoruz, 'tek kaderimiz var' diyoruz. 78 milyonun huzuru da ya hep beraber olacak, Allah muhafaza kaosu da hep beraber yaşama riskimiz var.

İlk mülteciler DEAŞ'tan kaçarak gelmedi

Çok efsaneleştirilmesi anlamında söylüyorum, Rojova, Kobani'de PKK'nın olduğu yerde başka bir Kürt hareketinin olmasına dahi izin vermediler. İlk mülteciler DEAŞ'tan kaçarak gelmedi, oradaki baskılardan kaçarak geldi. Bunu da Irak Kürt bölgesi yöneticilerine sorunuz. Mesele Kürt sorunu değil. Sadece ben bilirim diye, aynı 12 Eylül’de Türkler için en iyisini ben bilirim diyen paralelliktir.

Eğer barajın altında kalınsaydı...

Hangi demokratik ülkede, bir siyasi lider, Cumhurbaşkanlığına aday olmuş bir lider, 'silahlanın ve sokaklara çıkın' diye bir çağrıda bulunabilir  Bir örneği gösterilebilir mi ? Eğer barajın altında kalınsaydı, 'haksızlık yapıldı' diye bir başka şiddet sarmalına gidilecekti, baraj aşılınca bu sefer aşırı kibir, Mesut Barzani'nin basına yansıyan ifadesiyle söylüyorum, aşırı kibirle ve Ortadoğu'daki kargaşadan aldıkları cesaretle bu sefer de bir başka şiddet sarmalı çağrısında bulundular. Öyle ikili oyun ki, Ankara'da demokrasi, Diyarbakır'da, Batman'da, Hakkari'de şiddet ve terör.

Biz bu oyunu gördük

Eğer biz, 'ben buradayım' diye ayağa kalkan terör örgütlerine karşı, 'millet de devlet de burada' diyerek, aynı anda hem DEAŞ'a hem PKK'ya hem DHKP-C'ye şehirlerde ve Türkiye sınırları ötesinde mukabelede bulunmamış olsaydık, bu terör örgütleri birbirleriyle işbirliği halinde, perde gerisindeki şahları, vezirleriyle oynadıkları satranç oyununda bugün Türkiye'yi Kobani olaylarından çok daha ağır bir şiddet sarmalının içinde, bütün şehirlerimizde bir kargaşaya sebebiyet vereceklerdi. Biz bu oyunu gördük

 

 

 // Rasim DUMAN
"feraset" olacakti, "fetaset" yazmisim ; duzeltiyor ve ozur diliyorum....
02 Ağustos 2015 15:15
 // Rasim DUMAN
Siyasi mesajlarini, akademik muktesebati ile destekledi ve yine "harika" bir nutuk irad etti. Bu guzel hitabe, AK Parti tarafindan butun gazetelerde tam sayfa olarak yayinlansa ; kucuk bir brosur halinde basilip vatandaslara dagitilsa, hakikaten cok faydali olur. Boyle "ali" bir vicdan,ahlak,basiret,fetaset ve gayrete sahip bir Basbakanimiz oldugu icin cok sukrediyorum....
02 Ağustos 2015 13:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler