YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu Dünya Şehircilik Günü'nü kutladı
Davutoğlu Dünya Şehircilik Günü'nü kutladı
08 Kasım 2015 16:00
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Şehirlerimizin tarihi ve kültürel dokusuyla uyumlu bir yapılanmanın gerçekleştirilmesi birinci önceliğimizdir" açıklamasında bulundu.

Başbakan Davutoğlu, Dünya Şehircilik Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, şehirlerin, sosyal, kültürel ve mimari değerleriyle bir milletin zenginliği, medeniyetin aynası olduğunu belirtti.

Her medeniyetin, şehirlerin oluşturduğu maddi ve manevi zemin üzerinde doğup büyüdüğüne vurgu yapan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Şehirler, medeniyetlerin hem beşiği hem de ilerleme kaynağıdır. Bir millet sahip olduğu değerler birikimini şehirlerine kazandırdığı özellikler vasıtasıyla ortaya koyar. İçerdiği hayat tarzları, insan ilişkileri, üretim yapıları, doğalve mimari özellikleriyle şehirler kendi özgün kimliklerini kazanmaktadır. Her şehir kendi hayat üslubunu, maddi ve manevi zenginliğini üretir. Bu itibarla sakinlerini de kendi ruh iklimiyle yoğurup şekillendirir. Şehirler, aynı zamanda geçmişi geleceğe bağlayan köprülerdir. Bu köprüler kadim medeniyetlerle günümüzün modern şehir yapıları arasında maddi ve manevi bağların kurulmasını sağlamaktadır. Bu bağları muhafaza ederek geleceğe taşımak ise bizlerin öncelikli görev ve sorumlulukları arasında yer almaktadır."

"Bizler, dünyanın ticaret, kültür, sanat ve din merkezi olan şehirlerini inşa etmiş ve yönetmiş bir millet olarak bugün de şehirlerimize sahip çıkmanın gayreti içindeyiz" ifadesini kullanan Davutoğlu, şu görüşlere yer verdi:

"Bunu bir medeniyet perspektifi içinde gerçekleştirmek temel ilkelerimizden biridir. Kentsel dönüşüm projelerimiz bu anlayış ve istikamet üzere bugün hızla devam ederken, şehirlerimizin tarihi ve kültürel dokusuyla uyumlu bir yapılanmanın gerçekleştirilmesi birinci önceliğimizdir."

Davutoğlu, dünyanın savaş ve kriz bölgelerinde şehirlerin tarumar edilmesinininsanlığın ortak hafızasını da silen insanlık dışı eylemler olduğuna da işaret ederek, şunları kaydetti:

"İnsanın hayat hakkını en mukaddes hak olarak gördüğümüz gibi, şehirlerin hayat hakkı da bize göre korunması gereken mukaddes bir haktır. Bir çok kurum ve kuruluşun desteğiyle yürütmekte olduğumuz büyük dönüşüm projesi, medeniyetimizle şehirlerimiz arasındaki kadim bağları tesis etme konusunda sahip olduğumuz gayret ve hassasiyetin somut birer ifadesidir.

Bu düşüncelerle Dünya Şehircilik Günü'nü kutluyor, yürüttüğümüz şehircilik çalışmalarının başarıya ulaşması dileğiyle bütün vatandaşlarımızı muhabbetle selamlıyorum.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler