YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Diyarbakır annelerinde de aynı acıyı hissettim
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mardin'de "Türkiye'de Kadının Değişen ve Gelişen Konumu" konulu panelde konuştu.
Davutoğlu: Diyarbakır annelerinde de aynı acıyı hissettim
08 Mart 2015 / 12:38 Güncelleme: 08 Mart 2015 / 13:39

Başbakan Davutoğlu: "Demokratik siyasetin olduğu yerde parti kapatma olmaz. Buradan muhalefet partilerine çağrıda bulunmak istiyorum: Daha Meclis faaliyetini gösteriyor, seçime de vakit var. Hemen yarın gelin, hep beraber bir anayasa değişikliği ile parti kapatılmasını imkansız hale getirelim. Hemen yarın..."

MHP'li, CHP'li, HDP'li bütün milletvekillerine çağrıda bulunuyorum...

Başbakan Davutoğlu: "Meclis'te grubu bulunan 4 partinin kadın milletvekilleri el ele verip 'biz de kardeşlik diyoruz, biz de analar ağlamasın diyoruz' diye ortak bir mesaj yayımlasalar ne güzel olurdu. MHP'li, CHP'li, HDP'li bütün milletvekillerine çağrıda bulunuyorum: Bizim kadın milletvekillerimiz de burada, onlara da talimat veriyorum. Böyle bir girişim başlatın: 'Kadınlar Günü'nde ebedi ve ezeli kardeşlik girişimi'. Bizim milletvekillerimiz buna hazırdır. Ümit ederiz ki şu veye bu taraf adına konuşan bütün siyasi partilerde bu çizgide buluşurlar."

Diyarbakır annelerinde de aynı acıyı hissettim

Başbakan Davutoğlu: "Gözyaşıyla bana sarılan bir şehit annesinin gözyaşlarını bağrımda hissettiğimde de Diyarbakır anneleri olarak son dönemde kahramanca bir mücadeleye çıkan çocukları dağa çıkartılmış annelerin ağladığını gördüğümde de aynı acıyı hissettim. O çocuklar bizim çocuklarımız, hepsi bizim çocuklarımız. Emin olunuz ki eğer onların arasında biran ayrım gözetirsek bu makamlar bize haram olsun."

Kardeşlik projesine sahip çıkmanızı rica ediyorum

Başbakan Davutoğlu: "Kadınların sahip çıkmadığı hiçbir mesele başarıya ulaşamaz. Çözüm süreci bütün milletin malıdır ama her şeyden önce kadınlarımızın, annelerimizin, kız kardeşlerimizin malıdır. Sizlerden bu kardeşlik projesine sahip çıkmanızı rica ediyorum."

Bizim kültürümüz kadına saygı üzerine kurulmuştur

Başbakan Davutoğlu: "Bizim kültürümüz kadına saygı üzerine kurulmuştur. Bizim inancımız, zinhar kadına yönelik herhangi bir ayrımcılığa dayanmaz, aksine bizim inancımız kadına ihtirama dayanır, kadını çok özel bir makamla şereflendirilmiş bir insan topluluğu olarak tanımlar."

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları

- Bizim kültürümüz kadına saygı üzerine kurulmuştur. Kadınlar olmasaydı kültürel sürekliliğimiz olmazdı.

- Bugün Türkiye için zamanın ruhu nedir diye sorsalar, çözüm süreci üzerinden sağlanan kardeşlik ve barış ortamıdır derim.

-Silahları bırakma çağrısıyla birlikte artık çözüm süreci çok önemli bir aşamaya gelmiş bulunuyor.

- Bugün karşı karşıya getirilen gençler masum olarak doğdular.Onları birbirlerine düşüren kim varsa o, Anadolu'ya ihanet etmiştir

- Ben sadece bu ülkenin Başbakanı olarak değil bir baba olarak hep tehayül ediyorum. Bugün karşı karşıya getirilen gençler 20 yıl önce doğduklarında masum olarak doğdular. Onları karşı karşıya getirmek isteyen kim varsa, Türkiye'de kardeşliği bozacak şekilde davranan kim varsa işte o bu toprağa ihanet etmektedir. Biz bu konuşmaları yaparken çok sayıda bebek masum bir şekilde doğuyor. Şimdi bizim takip edeceğimiz politika ile o çocuklar 20 yıl sonra ya kardeş olacaklar ya düşman olacaklar.

-Ben şehit annelerinde de Diyarbakır annelerinde de aynı acıyı hissettim. Eğer ayrımcılık yaparsam bu makam bu hayat bize haram olsun... Anneler bu topraklarda çözüm sürecinin garantileridir.

- Meclisteki partilerin kadın milletvekilleri kardeşlik için ortak mesaj yayınlasalar ne güzel olur. Meclisteki 4 partinin kadın milletvekilleri ortak mesaj verebilirlerdi. Muhalefetin kadın milletvekillerine çağrıda bulunuyorum. Kadınlar Günü'nde ebedi ve ezeli kardeşlik günü çizgisinde buluşalım. Ben kendi milletvekillerime talimat veriyorum.

- Demokratik bir ortamın olduğu yerde parti kapatmak olmaz. Partileri halk açar halk kapatır. Seçime vakit var. Hemen yarın gelin anayasal değişiklikle partilerin kapatılmasını imkansız hale getirelim. Kılıçdaroğlu'na sesleniyorum.

- Yarın gelin 2-3 saatte biter bu iş. Anayasa değişikliğini oylayalım kabul edelim. Eğer bunu yapmapacaksanız bir takım kaygılar üzerinden mağduriyet edebiyatı yaparak halkın huzuruna giderseniz. Biz de gider onlar reddetti deriz. AK Parti olarak hiçbir zaman partinin kapatılmasına rıza göstermeyiz.

- En namert erkek kadına el uzatan erkektir.

- (Parti kapatma tartışması) Tedirginliğiniz varsa, gelin Anayasa değişikliği ile parti kapatmayı imkansız hale getirelim.

- Kadına yönelik şiddet konusunda bütün halkımızı seferberliğe çağırıyoruz.

- Kadına şiddete karşı elektronik destek sistemini kullanacağız. İstanbul ve Ankara'da pilot uygulama başlıyor.

- Kadınlarımızın iş hayatında olabilmesi için hazırladığımız yasaya muhalefetin destek vermesini bekliyoruz. Kadın hakları konusunda konuşmak kolay, fiili olarak da destek vermelerini bekliyoruz. İlgili yasayı geçirmeliyiz. Yeni bir seferberlik başlatmamız lazım. Biz daha önce bu konuda eylem planları yaptık.

- Kadına şiddete karşı elektronik kelepçe sistemini kullanacağız. İstanbul ve Ankara'da uygulama başlıyor. Ama ilk olarak bu uygulamalar dışında zihniyetleri değiştirmeliyiz. Önlemler yetmez. En büyük sorumluluklardan biri medyanın üzerinde. Cinayet detayları ailelerin yüreğinde yarayı tekrar açıyor.

- Başbakan Davutoğlu, 14 ilde pilot olarak uygulanan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin (ŞÖNİM) bugün itibariyle tüm illere yayılacağını bildirdi.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler