YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "DAEŞ ile PKK'nın birbirinden farkı yok"
Davutoğlu: "DAEŞ ile PKK'nın birbirinden farkı yok"
21 Ocak 2016 12:51
Başbakan Ahmet Davutoğlu, ''Türkiye'nin Küresel Rolü" genel oturumunda konuştu. Başbakan Davutoğlu, konuşma yaptığı oturumda DAEŞ konusuna vurgu yaptı.

Davutoğlu, "PKK ve DAEŞ herhangi bir fark görmemekteyiz.  Bunlar İstanbul'da Ankara'da Paris'te Suriye'de ve her yerde insanları öldürmekte" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamasından satır başları;

Türkiye'nin küresel önemi coğrafya ve tarih açısından hiçbir zaman değişmez. Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı forumlar sözkonusu oldu. Dünya İnsani Yardım çerçevesinde Türkiye'nin adımları sözkonusu. Türkiye'nin yürütmekte olduğu farklı konulara yapmış olduğu katkıların önemi ortaya çıkar. Türkiye çevresinde ve küresel anlamda bizi ilgilendiren bazı sorunlar oldu. Balkanlar'dan Ortaasya'ya, Afganistan'dan Irak'a önemli sorunlar sözkonusu oldu. Bunları birer deprem olarak tanımlıyoruz. Bugün ABD'de, Avrupa'da, Türkiye'de, Çin'de herkes göçmenlikten bahsediyor, mültecilikten bahsediyor. Mültecilerin büyük kısmının acil yardıma ihtiyacı var. Türkiye en fazla mülteciye sahip olan ülke konumunda. 

BAŞBAKAN'DAN DAVOS'TA MÜLTECİ VURGUSU

71 milyon mülteci var ve 100 milyondan fazla yer değiştirmiş insan var. Türkiye, dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke. Geçen sene Avrupa'da en büyük 3. havalimanı oldu Atatürk Havalimanı. İstanbul'a dünyanın en büyük havalimanını inşa ediyoruz. Her yıl 150 milyon yolcu ziyaret edebilecek. Bizim yaptığımız şey mültecilere yardımcı olmak, insani destek sağlamak. 3 milyon mülteci var ülkemizde ve 10 milyar dolarlık bir yatırım yaptık.  2.5 milyon mülteciden bahsediyoruz. 700 bin çocuktan bahsediyoruz. Tüm onların eğitimlerini üstleniyoruz, bunlar kolay şeyler değil elbette. Bu bir Türkiye ya da Suriye krizi değil bu bir küresel kriz.

"TERÖR TEHLİKESİ SÖZ KONUSU"

Türkiye'nin Filistin ve Somali konusunda en önemli maddi destek sağlayan ülkelerden biri olduğunu söylemeliyim.Türkiye'nin etrafında 6-7 ülke var. Bunların hepsi komşumuz ve saygı duyuyoruz. Ancak merkezi hükümetler tam anlamıyla ülkelerini kontrol edememekte. Suriye kendi ülkesinde şiddet uygulamakta. Aynı zamanda terör tehlikesi söz konusu.

DAEŞ İLE PKK'NIN BİRBİRİNDEN FARKI YOK 

Bugün Ban Ki Moon ile bir toplantı gerçekleştirdim, Türkiye'nin Suriye'deki ılımlı muhalifleri desteklediğini ifade ettim. Burada umudumuz söz konusu. Türkiye Suriye halkının yanında, umuyoruz ki burada bir gün istikrar olacak .PKK ve DAEŞ herhangi bir fark görmemekteyiz.  Bunlar İstanbul'da Ankara'da Paris'te Suriye'de ve her yerde insanları öldürmekte. Bizim burada ılımlı güçlere desteğimiz terörle mücadele kapsamındadır.

"TÜRKİYE'DE İSTİKRARLI BİR SİYASİ ÇERÇEVE SÖZ KONUSU"

Türkiye'de ise istikrarlı bir siyasi çerçeve söz konusu. Burada belirsizlikleri aşmış durumdayız. Bizler kapsamlı siyasi reform açıkladık. Aynı zamanda sorunlara çözüm bulmak için çaba sarfetmekteyiz. Bugün Ban Ki Moon ile bir toplantı gerçekleştirdim, Türkiye'nin Suriye'deki ılımlı muhalifleri desteklediğini ifade ettim. Burada umudumuz söz konusu. Türkiye Suriye halkının yanında, umuyoruz ki burada bir gün istikrar olacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler