YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: " CHP hala tarihimizi anlayabilmiş değil"
Başbakan Davutoğlu, AK Parti Van İl Kongresi'nde konuştu. CHP'nin Osmanlıca itirazını sert bir dille eleştiren Davutoğlu, " CHP hala tarihimizi anlayabilmiş değil" dedi.
Davutoğlu: " CHP hala tarihimizi anlayabilmiş değil"
07 Aralık 2014 / 12:24 Güncelleme: 07 Aralık 2014 / 12:50

Başbakan Davutoğlu: "Mahalle baskısı yapanlara sesleniyorum, ister Van'da mahalle baskısı yapıyor olsunlar, isterse elit geçinip sanatçılara mahalle baskısı yapıyor olsunlar, hepsine çağrım, mahallelerinizden çıkın. Türkiye'nin diğer vatandaşlarını da görün, onlarla kucaklaşın. Şimdi benimle Tunceli'de bulunan Yavuz Bingöl'e tam bir mahalle baskısı uygulanıyor. Sanatçı camiasından gür bir ses 'Evet, kardeşlik' dediği için bundan rahatsız olan dogmatik kafalar, bu seslere mahalle baskısı uyguluyorlar. Biz tanırız Yavuz Bingöl'ü ve diğerlerini, onlar bu baskılara boyun eğmezler, onlar Anadolu'nun barış türküleriyle harekete geçtiler."

Osmanlıca tartışmaları

Başbakan Davutoğlu, "(Milli Eğitim Şurası) Her görüşten eğitim uzmanları bir araya gelsin, tartışsınlar diye şuralar toplanır. Tavsiye kararları daha sonra Milli Eğitim Bakanlığımızca değerlendirilir, Bakanlar Kurulu'nda nihai karar için istişare edilir. Daha bunları beklemeden, 'Osmanlıca imam hatiplerde de okutulsun ve seçmeli olsun' dendi diye, kıyameti kopardılar.

CHP hala tarihimizi anlayabilmiş değil

Kılıçdaroğlu 'Bizi orta çağlara götürmek istiyorlar', genel başkan yardımcısı 'Bize mezar taşlarını mı okutacaklar' diyor. Bunlar tarih cahili, o mezar taşları bu toprakların mührüdür. O mezar taşları, hakir gördükleri, tahkir ettikleri mezar taşları şehitlerimizin, bu topraklarda ecdadın bıraktıkları tapu mührüdür. CHP hala tarihimizi anlayabilmiş değil"

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları,

- Çözüm süreci kesinlikle kamu düzenine alternatif değildir. Halkımızın huzuru ve mutluluğu mutlaka sağlanacaktır.

- Hiçbir şekilde vandalizme ve şiddete boyun eğilmeyecek.

- Ne uluslararası güçler karşısında, ne de içimizdeki işbirlikçileri karşısında boyun eğmedik, eğmeyeceğiz

- Tam biz bu hazırlıklar içerisindeydik. Birileri Kobani'yi bahane ederek bütün Doğu ve Güneydoğu'yu vandalizme boyun eğeyeceğimizi zanettiler. Kur'an Kurslarını, AK Parti binalarını hedef aldılar. Onların yaktıkları yerde biz gül yetiştireceğiz dedik.

- Biz bir şey vurguladık: Çözüm süreci kamu düzenine alternatif değildir. Halkımızla birlikte her bir şehrimizi huzur diyarı yapmaya kararlıyız.

- Milletimizin her bir ferdine seslenerek şöyle diyoruz: Milletimizin huzuru, mutluluğu sağlanacaktır. Çözüm süreci bizim için kutlu bir yolculuktur. Çözüm süreciyle beraber Fakih Teyran'la Yunus Emre'yi buluşturmaya kararlıyız. Derdimiz milleti birleştirmektir. Araya ekilmek istenen fitne tohumlarına inat biz muhabbet tohumları ekeceğiz. Aramızdaki fark bu.

- Diyarbakır'da yaptığım konuşmada iki kavrama atıfta bulundum: Hiçbir güç karşısında eğilmedik eğilmeyeceğiz.

- Aziz Vanlılar, birileri biz tarihdaşlık dedikçe sizin tarihiniz hatta sizin eski dininiz de başka dediler. Bizim tarihimizde, kıblemiz de birdir.

- Milli Eğitim Şurası bir tavsiye kararıdır. Osmanlıca seçmeli ders okutuluyor. Liselerde seçmeli olsun dediler diye. Kılıçdaroğlu "Bizi orta çağa götürecekler" diyor.

- Bir genel başkan yardımcısı "Bize mezar taşı okutacaklar" diyor. Orta çağ karanlık dediğin şey. İnsanlığın aydınlanma çağıdır. Resul'un çağıdır.

- Bizim tarihimizde karanlık çağ yoktur. Bu tarih düşmanlarına cevap vermek üzere yola çıkıyoruz. Biz çözüm süreci dedikçe mahalle baskısını arttırıyor. İşte 6-7 Ekim olaylarında kendileri dışında her kesime saldırı yapanlar bizim dışımızda düşünenlere hayat hakkı yok diyorlar.

- Kongremizlerdeki coşku şunu söylüyor: Biz yurdumuzun her yerinde AK Parti bayrağını da Al Bayrağı da sallandıracağız.

- Olağanüstü hali, Emasya'yı kaldırdık. Kürtçe üzerindeki baskıları kaldırdık. TRT Şeş'i kurduk. Her türlü demokratik açılımı gerçekleştirdik.

- Onurlu bir vatandaşlık için temel zemini oluşturduk. Bu topraklarda artık kimse ötekileştirilemeyecek.

- Tarihin kritik eşiğindeyiz. Dünyada Van ahirette iman denilen şehirden sesleniyorum: Çözüm süreciyle ilgili bütün Doğu ve Güneydoğu'ya diyorum ki, bu vandalizme asla izin vermeyeceğiz.

- Uçaktan indiğimizde gözü yaşlı ve gözü yaşlı baba yolumuzu kesti. Bu anne Diyarbakır annelerinden kendisini tanıyordum. Sinem'i, Efekan'ı sordu. Bu gençleri dağa kaldırmak da neyin nesi? Anneler sesinizi yükseltin. Bu çocukların hepsi bizim. Tüm provokasyonlara rağmen inadına çözüm diyoruz.

- Kongrelerimizde saflarımızı sıklaştıracağız. 2015 seçimlerinde ki, Türkiye'nin kader seçimidir.
Sokaklara inerek, vatandaşlarımızın huzurunu bozanlar demokrasi düşmanlarıdır. Biz bunlara izin vermeyeceğiz.

- Çözüm süreci tüm Türkiye'ye ait bir şeydir. Bir daha anneler ağlamasın diye. Bir daha kardeşi kardeşi düşman edilmesin diye yürüyeceğiz.

- İkinci hedefimiz milletimizin topyekun kalkınmasıdır. 1999'da Kocaeli'nde deprem olduğunda Ankara'dan Kocaeli'ye gidememişti.

- Biz Van'da depremi yaşadığımızda 1 yıl içerisinde 25 bin konut inşa ettik. İşte Vanlılar bunu anlar. Bu gücü ve kudreti anlar.

- Kalkınma bakanımız bana bir istatistik verdi: Van'ın bugünkü nüfusu deprem öncesindeki nüfusu geçti. Biz Van'ı ipek yolunun merkezi haline getirmeye kararlıyız. Van'ın bir diğer ismi Ba'büs Selam'dır. Yani selam kapısıdır. Van Kafkasların, mezopotamya'nın, Anadolu'nun da kapısıdır.

- Biz çözüm sürecinin bir ayağını kardeşlik üzerine kurarken diğer ayağını kalkınma olarak kurduk.
Van medeniyet şehrinin omurgasıdır. Çok gelişmiş kapsamlı projeler gerçekleştirdik. Van GAP'ın merkez şehri olsun.

- Yasin Börü'yü katledenleri yakaladık ve bundan sonra da gereğini yapmaya devam edeceğiz.

- Katillerin peşine düşmeye kararlıyız. Faili meçhul yapanları yakalarından tutup adaletin huzuruna getireceğiz

- Yavuz Bingöl'e tam bir mahalle baskısı uygulanıyor. Kardeşlik dediği için mahalle baskısına uğruyor.

- Osmanlıca imam-hatiplerde seçmeli ders olarak okutulsun denildi diye kıyameti kopardılar.

13:27
 // u.d.girgin
tarihimizle alakalı olmadıkları için geleceğe dair bir misyon bile koyamıyorlar ortaya.Bariz bir chp klasiği.Yadırgamamak lazım....
07 Aralık 2014 13:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler