YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Cami saldırılarına da aynı tepki verilmeli
Başbakan Davutoğlu, Almanya Başbakanı Merkel ile ortak basın toplantısı düzenledi. Merkel, Mültecilerle ilgili Türkiye'nin katkıları olmasaydı durum çok daha kötü olabilirdi derken Davutoğlu cami saldırılarına dikkat çeken açıklamalar yaptı.
Davutoğlu: Cami saldırılarına da aynı tepki verilmeli
12 Ocak 2015 / 15:20 Güncelleme: 12 Ocak 2015 / 15:27

Başbakan Davutoğlu: "Eğer biz sınırlarımızı açık tuttuysak, teröristlerin geçişi için değil, babası, annesi öldürülen çocukların, kocası öldürülen masum kadınların ülkemize gelip güvenlik bulmaları için sınırı açık tuttuk. Birileri eğer Türkiye'yi suçlarsa, yarın sınırları kapatırız ama öbür tarafta Suriye rejiminin bombaları altında katledilen her çocuğun vebali, o sınırları kapatma kararını almamızı isteyenlerin üzerinde olur. Uluslarararası toplum bu meseleyi çözmek zorunda."

Yabancı düşmanlığı tehdit

Başbakan Davutoğlu: "Dün Paris'te ortaya konan tablo, büyük önem taşıyor. Bu tablonun, dünyadaki bütün aşırıcılıklara, çok kültürlülüğü tehdit eden yabancı düşmanlığına karşı da olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü, yabancı düşmanlığı, geçmiş dönemlerde olduğu gibi bugün de insanlık için bir tehdit mahiyeti taşımaktadır."

Davutoğlu ve Merkel'in açıklamalarından satır başları,

Konuşmaya ilk olarak Angela Merkel başladı. Merkel'in açıklamasından başlıklar:

- Mültecilerle ilgili Türkiye'nin katkıları olmasaydı durum çok daha kötü olabilirdi

 - Irak'taki yeni hükümetle ilgili Türkiye ile benzer düşünüyoruz. Irak için yapıcı bir çözüme ihtiyacımız var.

- Bizler Müslümanlarla olan birlikteliğin ne kadar önemli olduğunu vurguladık. Yarın Müslümanların düzenlediği bir gösteri olacak kendim de orada hazır bulunacağım. Böylece barışçıl bir işbirliğiinin simgesini orada ayakta tutmuş olacağız.

- Merkel'in ardından Davutoğlu da açıklamalarda bulunuyor:

- Her şeyden önce beni ağırlayan Almanya'ya teşekkür ediyorum. İki ülke arasındaki ilişkiler köklü bir dostluğa dayanmaktadır.

- Almanya'daki Türklerin kendi geleneklerini sürdürmeleri, Almanya'daki kültürel hayatın da en doğal sonucudur. Dün Paris'te omuz omuza yürümekten büyük bir mutluluk duyduk. Çünkü uluslararası teröre karşı tüm dünyanın ortak bir bilinçle hareket etmesi çok önemli. Buradan tekrar taziyelerimizi sunuyoruz.

- Irak ve Suriye'deki gelişmeler sadece Türkiye için değil,Avrupa ve dünya için de bir tehdit olduğu ortaya çıkmıştır

- İslam ile terör yan yana gelmez. Bu terör örgütlerinin en çok Müslümanları öldürdüğünü görürsünüz.

'Cami saldırılarına da aynı tepki verilmeli'

Almanya'daki Türklerin kendi geleneklerini sürdürmeleri, Almanya'daki kültürel hayatın da en doğal sonucudur. Dün Paris'te omuz omuza yürümekten büyük bir mutluluk duyduk. Çünkü uluslararası teröre karşı tüm dünyanın ortak bir bilinçle hareket etmesi çok önemli. Buradan tekrar taziyelerimizi sunuyoruz. Fransız halkıyla dayanışma içindeyiz.

Avrupa'daki camilere karşı yapılan saldırılara da aynı şekilde karşı çıkmak tüm Avrupalıların görevidir diye düşünüyorum.

Türk-Alman Üniversitesi'nin kuruluşunu takip ediyorum. Umarım bu okulla beraber uyumumuz devam eder.

Suriye ve Irak'taki gelişmeler sadece Türkiye için değil dünya için de büyük tehdit oluşturuyor.
Daha çok Alman yatırımı Türk piyasasında görmek istiyoruz. Tekrar misafirperverliğini için teşekkür ediyorum ve sizi tekrar ilk fırsatta Türkiye'ye davet ediyorum.

''Ben herkesin Başbakanıyım'

Angela Merkel:

Ben bu ülkedeki herkesin Başbakanıyım. Hangi dinden ırktan olursa olsun. Biz dinler arası diyaloğu da her zaman desteklemekteyiz.

Ahmet Davutoğlu:

Terör terördür, terörist de teröristtir. İslam ile terör yan yana gelmez. Dünyadaki müslümanların sayısıyla teröre bulaşanların oranına baktığımızda bunun çok marjinal kaldığını da görürüz. Teröristlerin gayri müslümanlardan çok müslüman öldürdüklerini görüyoruz.
Mesela Norveç'te katliam oldu ama biz ona 'Hristiyan terörü' demedik. Batı veya beyaz ayrımı yapmadık.

''Türkiye terörden en çok etkilenen ülke''

Suriye'deki krizden dolayı en büyük bedeli Türkiye ödemiştir. Dünya mülteci tarihinde en büyük mülteciyi alan Türkiye'dir. 1,5 milyonu rejimden kaçtı, 500 bini IŞİD'den kaçtı. Türkiye sınırlarını açık tuttuysa, teröristlerin geçişi için değil, babası annesi öldürülen çocukların, masumların ülkelerimize gelip yaşaması için açtık. Ancak terörist de gelmişse onun da takibini cezasını yaparız.

Sınırın kapatılmasını isteyen katliama göz yumanlardır. Türkiye 35 milyon turistin geldiği ülke, hepsinin isimlerinin terörist diye takibini tutamayız. Bize istihbarat gelecek ki takip edebilelim ki biz 7000 kişiye sınıra giriş yasağı koyduk. 2 bin kişiyi de aralarında Alman Fransız da var geri gönderdik. Son Paris olayında adı geçen Hayat ile ilgili istihbaratı Türk kaynağı yapmıştır, herhangi bir ön uyarı gelmediği halde biz takip ettik ve Fransa'ya haber verdik.

Bu kadın Türkiye'ye Madrid'den geliyor. Bu konuda İspanya'yı Türkiye'yi suçlamak mümkün mü? Türkiye'nin tek suçu Suriye'ye sınırı olması mı?

Bu konuda Türkiye'ye suçlama yöneltilmesine kesinlikle tahammül etmeyiz. Yabancı savaşçılar kim olursa olsun, Suriye'yi terk etmeleri konusunda yapılacak her türlü çalışmaya destek veririz. Ancak şunu herkesin kabul etmesi gerekiyor Türkiye Suriye krizinde en büyük bedeli ödemiştir.
Paris'ten hemen önce İstanbul'da bir terör saldırısı gerçekleşti.

Ben Paris'te yürüdüm ve kendimle gurur duydum. Aynı duyarlılığın gösterilmesini beklerdim. Reyhanlı'da 52 vatandaşımızı kaybettik, bu konuda da aynı tepkiyi gösterme hakkımızın olduğunu düşünüyorum. Tek suçumuz Suriye rejiminin bombardımanlarından kaçan insanlara kapımızı açmaktır. Kim ne derse desin bu politikamızı devam ettireceğiz.

Merkel:

Terör için ittifakta olmalıyız. Sayın Erdoğan'ın terörü bitirmek için başlattığı çaba gibi. İşbirliğimiz hepimiz açısından önem arz etmektedir.

- (AB üyeliği) Bizim üyeliğimiz, aşırıcıların alanını daraltır. AB'de Müslüman üye olmazsa başka resim ortaya çıkar

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler