YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Bugün bir bayram günüdür
Başbakan Ahmet Davutoğlu Esenboğa Havalimanı'nda beraberindeki konsolosluk personeli ve aileleriyle beraber vatandaşlara hitap etti.
Davutoğlu:  Bugün bir bayram günüdür
20 Eylül 2014 / 12:30 Güncelleme: 20 Eylül 2014 / 13:31

Başbakan Davutoğlu, "Ne olur provokasyonlara gelmeyin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hükümetine güvenin dedik, güvendiler. Bunlar seçim malzemesi olarak kullanılacak dediler. Yüreğimize taş bastık" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Şimdi bayram zamanı

Başbakan Davutoğlu: "Şimdi bayram zamanı. Her şeyden önce değerli Başkonsolosumuza ve bütün ekibine teşekkür ediyorum. Öztürk kardeşim, aynı zamanda diplomasi anlamında meslektaşım, ve ekibi, vakur ve metin bir şekilde beklediler. Baş eğmediler, dimdik durdular. Neyi temsil ettiklerinin bilinciyle hep devletlerine ve her an arkalarında olan milletlerine güvendiler. Bugün aramızdalar."

Bugün maskeleri inmiştir

Acı, keder üzerinden siyasi operasyon yapmaya kalkanların bugün maskeleri inmiştir. Kavuşma manzarası gösterdi ki bu ülkeyi yönetenler kendi vatandaşının tek bir saç telini bile dünyalara değişmez. Ailelerimizi provoke etmek için çok çalışan oldu, yüreğimize taş bastık. 'Bunlar seçim malzemesi olarak kullanılacak, bunlar cumhurbaşkanlığı seçimi ve sonrasındaki bazı süreçler için değerlendirilecek' dediler, yüreğimize taş bastık."

Gelin bari bugün sevinci paylaşın

Başbakan Davutoğlu: "O provokasyon yapanlara da sesleniyorum; muhalefet yapmak adına her gün bu kardeşlerimizin canını tehlikeye atmak pahasına bizleri bazı açıklamalar yapmaya zorlamaya çalışanları da biliyorum. Onlara da seslenmek istiyorum; gelin bari bugün bu sevinci paylaşın, artık spekülasyonları bırakın. Bir kere de bu millet ne hissediyorsa onu hissedin, bu milletle üzülün, bu milletle ağlayın, bu milletle sevinin."

Allah onlardan razı olsun

Gece yarısı kalkıp bu kardeşlerimiz için secdeye kapananlardan da Allah razı olsun. Dün gece vatandaşlarımızı alıp getiren ve belki de yüzünü hiçbir zaman görmeyeceğiniz, yolda karşılaştığımızda tanıyamayacağımız öyle isimsiz kahramanlar var ki. Allah onlardan razı olsun. Canlarını ortaya koyarak bu kardeşlerimizi vatanlarına kavuşturan isimsiz kahramanları selamlıyorum. 'Bir gün acaba buradan kara bir haber gelir mi' diye siyasi hesap yapanların oyunlarını bozan bu kardeşlerimin hepsini alnından öpüyorum, bağrımıza basıyorum, milletimiz adına onlara teşekkür ediyorum."

Vatandaşlarımızın tek bir saç telini bile dünyaya değişmeyiz

Başbakan Davutoğlu: "Bu devleti idare eden Türkiye Cumhuriyeti hükümeti yetkilileri kendi vatandaşının bir tek telini bile, bir tek saç telini bile dünyaya ve aleme değişmez. Onların bir tek saç teline zarar gelmesindense bütün makamları terk ederiz, bütün mevkilerden fedakarlık ederiz. Canımızdan dahi fedakarlık ederiz ki tek bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kılı bile incinmesin."

Bizim için 75 milyon da 1 kişidir

Bizim için bir kişi 75 milyon kişidir, 75 milyon kişi de 1 kişidir. Buraya gelen 46 kardeşimiz gönüllerdeydi. Nasıl 49 kardeşimizin canı bizim için azizse, Suriye ve Irak'taki her bir kardeşimizin canı azizdir, insandır. Bundan sonra da her bir vatandaşımızı dünyanın neresinde olursa olsun koruma kudretini göstermeye devam edeceğiz, hem de dünyanın neresinde olursa olsun tek bir mazlumun gözyaşını silmek bize nasipse o gözyaşını silmek için bir an bile beklemeyeceğiz, bir an bile beklemeyeceğiz.

Kurtarılan personelleri Ankara'ya getirdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, serbest bırakılan rehineleri, özel uçak "TUR" ile saat 11.30'ta, Şanlıurfa GAP Havaalanından Ankara'ya getirdi.

Musul'da rehin alınıp daha sonra kurtarılan diplomatlar ve aileleri, Esenboğa Havalimanında aileleri tarafından Türk bayraklarıyla karşılandı. Karşılayanlar arasında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga,  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bazı milletvekilleri ile diğer ilgililer de yer aldı.

Başbakan Davutoğlu, rehinelerle buluşmak üzere Bakü'den Şanlıurfa GAP Havaalanına geçip, burada serbest kalan rehinelerle bir araya gelmişti.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan da Esenboğa Havalimanında.

Ayrıntılar geliyor...

canli-001.png

13:12
 // ŞAH VE MAT
Bence ABD, CİA aracılığıyla muhtemel operasyona katılmamız için ''rehinelerimiz var'' kozumuzu elimizden aldı. ABD bizi IŞID ile savaşa zorluyor. Bu bahar yalancı bahardır. Çiçekler açtı ve don vuracak....
20 Eylül 2014 13:12
12:58
 // MUAMMA
E şimdi bir bahanemiz kalmadı, ne yapacağız? Bu rehine olayı öyle alıkoydular da, biz kurtardık olayına hiç benzemiyor. Rehin alınmaları da, serbest bırakılmaları da, baştan sona bir muamma. Perde arkasında neler dönüyor bilemiyoruz. Hele bir akşam olsun. O zaman daha net yorumlar yazabilirim....
20 Eylül 2014 12:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler