YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "Bu silahsızlanma öyle ya da böyle gerçekleşecek"
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bu silahsızlanma Türkiye'de gerçekleşecek, öyle veya böyle gerçekleşecek. Birlikte bunu gerçekleştirelim. Siz çağrıda bulunun ve Türkiye'de bütün silahlar teslim edilsin" dedi.
Davutoğlu: "Bu silahsızlanma öyle ya da böyle gerçekleşecek"
15 Temmuz 2015 / 13:14 Güncelleme: 15 Temmuz 2015 / 14:08

Başbakan Ahmet Davutoğlu HDP görüşmesi sonrası açıklama yaptı.

Başbakan Davutoğlu, "Faydalı bir istişare olduğuna inanıyorum. Türkiye'nin sorunlarını karşılıklı anlayış içinde istişare ettik. Karşılıklı görüşlerimizi ele aldık. Demirtaş'ın 3 ilkesi üzerinde geniş analizler yaptık. Barış, demokrasi ve adalet ilkeleri etrafında görüşlerimizi aktardık." dedi. 

İşte Davuoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Bu silahsızlanma öyle ya da böyle gerçekleşecek

Bu silahsızlanma Türkiye'de gerçekleşecek, öyle veya böyle gerçekleşecek. Birlikte bunu gerçekleştirelim. Siz çağrıda bulunun ve Türkiye'de bütün silahlar teslim edilsin. Sayın Demirtaş çok güzel bir şey söyledi. 'Demokrasi arttıkça, silahların azalması sonra da sıfıra inmesi lazım' dedi. İşte bu, duymak istediğimiz ifadeler bunlar. Demirtaş'ın ifadesi, içi dolduruldukça karşılığı olacak bir ifadedir.

Silahlı gruplara karşı bir tavır sergileyin

"HDP olarak gelin silahlı gruplara karşı bir tavır sergileyin" dedik. HDP'nin Meclis'e girmesi doğru kullanılmalı. Türkiye'de barış istiyorsak ortak tavır sergilemeliyiz

Geniş bir demokratikleşme süreci hayata geçirildi. Hala silahlı bir grup bulundurmanın anlamı nedir?' Başarı elde ettiğiniz seçimin ardından kaleşnikoflarla gösteri yapmak ne anlama geliyor? 

Ortak deklarasyonda bulunalım

"HDP, bütün diğer partiler, hep beraber biz dörtlü bir deklarasyonla 'Türkiye'de artık teröre, şiddete yer yoktur' buradan da bir çağrı yapayım. Böyle bir metnin altına imza atmaya hazırım. Türkiye'de demokratik mücadele içinde birbirleriyle rekabet eden partilerin liderleri olarak bizler, 'Türkiye'nin demokratik standarttın en üst düzeye çıkması için elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu ama bu çabayı sürdürürken hiçbir şekilde terör, şiddet ve baskı unsuru içeren hiçbir müdahaleye de müsamahakar yaklaşmayacağımızı ve ortak tavır alacağımızı bildiririz' diye bir ortak deklarasyonda bulunalım"

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler