YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Bu proje bir barış projesidir
TANAP imza töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu proje ile dünyanın enerji üzerinden barış yüzyılı yaşayacağını söyledi.
Davutoğlu: Bu proje bir barış projesidir
14 Ekim 2014 / 12:00 Güncelleme: 14 Ekim 2014 / 15:53

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ana boru hattı alım sözleşmesi imza töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu projenin bir barış projesi olduğunu ve hat üzerindeki ülkelerle dostlukları pekiştireceğini söyledi.
 
TANAP'ın her anlamda yep yeni imkanlar sunacağını ve bu projenin Türkiye'nin hem enerji talebi açısından önem arz ettiğini hem de Balkan ve Avrupa ülkelerine enerji aktaran bir coğrafyaya dönüşmesi açısından ayrı bir önem arz ettiğini dile getiren Başbakan Davutoğlu, projedeki boruların yüzde 80'nin Türk firmalarının yapıyor olmasının da Türk firmalarının geldiği noktayı gözler önüne serdiğini ifade etti.
 
TANAP'ın bir barış projesi olduğunu da sözlerine ekleyen Davutoğlu, ''Eğer ülkeler birbirine ticaret ile enerji ile bağlanırsa bu barışı sağlar. Nasıl zamanında İpek yolu bu rolü üstlenmişse TANAP da günümüzde aynı görevi devralacak ve bu iki hat üzerindeki dostluklar pekişecektir. 21. Yüzyıl enerji yüzyılı olacak. Biz attığımız adımlar ile enerji üzerinden dünyaya barış yüzyılı yaşatacağız. '' diye konuştu.
 
TANAP'ta Türkiye'nin payı son hisse alımlarıyla birlikte yüzde 30'a çıkmıştı.

Etiketler: , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler