YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: BM Genel Sekreteri özür dileyecek!
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: ' BM Genel Sekreteri bir gün özür dileyecek' dedi.
Davutoğlu: BM Genel Sekreteri özür dileyecek!
09 Mayıs 2014 / 20:11 Güncelleme: 09 Mayıs 2014 / 20:11

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Biz üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Hiç merak buyurmayın, değil siyasi hayatım, biyolojik hayatımızda söz konusu olsa, yani ömrümüz, hayatımızı riske etmek gerekse de Suriye halkını ve Suriye Türkmenlerini yalnız bırakmayacağız” dedi.

Swissotel Otel’de düzenlenen Suriye Türkmen Meclisi 2. Genel Kurulu’na, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Fayez Amro, Suriye Geçici Başbakanı Ahmed Salih Tuma, Suriye Ulusal Konsey Başkanı George Sabra, Suriye Koalisyonu Başkan Yardımcısı Faruk Tayfur, MHP Milletvekili Mehmet Şandır ve davetliler katıldı. Suriye Türkmen Meclisi Genel Kurulu’nda konuşma yapan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriyeli vatandaşları yalnız bırakmayacaklarını belirterek, “Halid Bin Velid’in emaneti Humus’tan yıllarca direndikten sonra açlıkla, saldırılarla imtihan edildikten, o toprakları savunduktan sonra bugünlerde sadece kadınlar ve çocuklar kurtulsun diye o aziz Humus’u terk etmek zorunda kalan Arap, Kürt, Türkmen, Müslüman bütün Suriye halkına selam olsun. Şam’da oturan zalimler de, o zalimi dünyanın her yerinde destekleyenler de, o zalimin Türkiye’de sözcülüğünü yapanlar da bilsinler ki, tarih şahit olsun ki, Allah şahit olsun ki, Suriye halkını, kardeşlerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmadık, yalnız bırakmayacağız” şeklinde konuştu.

Suriyelilerin Türkiye’de misafir olmadığını ve bu toprakların torunları olduğunu ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi:

“Sayın Şandır 3 günlük misafir çok dedi. Siz bizlerin misafiri değilsiniz. Siz bu aziz Anadolu’nun öz sahiplerinin torunlarısınız. 3 gün değil, 3 asır sürse, 3 bin yılda sürse de bu topraklar sizleri misafir olarak değil, tarihin her bir safhasında bir arada yaşadıkları, kaderdaşları, tarihtaşları, karındaşları olarak kucaklayacak.”

BM Genel Selreteri bir gün özür dileyecek

“Kimyasal silah kullandılar, cezalandırılmadılar. Cenevre-2'de 'barışa hayır' dediler, cezalandırılmadılar. Şimdi de BMGK kararını uygulamıyorlar ve dünya yine sessiz. Şunu bilin ki ileride insanlık, Suriye halkının kahramanlığını, rejimin zulmünü ve dünyanın sessizliğini anlatacak. Nasıl BM Sekreteri Bosna'dan özür dilediyse, bir gün gelecek başka bir BM Sekreteri de Suriye halkından özür dileyecek”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler