YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Bizim meselemiz kişiler değil, yöntemdir
Başbakan Davutoğlu, Irak ziyaretinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, "Irak'ın istikrarı için destek vermeye devam edeceğiz. Irak'ın istikrarı bölgenin istikrarıdır" dedi.
Davutoğlu:  Bizim meselemiz kişiler değil, yöntemdir
21 Kasım 2014 / 19:47 Güncelleme: 21 Kasım 2014 / 20:20

 Davutoğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Sayın Abadi dışında Iraklı liderlerin hemen hemen tümüyle görüştüm. Türkmen milletvekilleri, Sünni, Şii değişik zamanlarda bir araya geldik. Ayrılmadan önce yine sayın Abadi ile bir araya gelerek edindiğim intibaları paylaştım. Bugün Irak'ta tüm siyasi liderlerin taşın altına elini soktuğu bir yapı var. Bu önemli bir şans. Türkiye olarak her zaman Irak'ın ve bölgenin istikrarının korunmasına destek vermeye devam edeceğiz."

Türkiye örnek teşkil edecek bir performans sergiliyor

"Başbakan olduktan sonra sayın Barzani ile bir araya gelme imkanımız olmamıştı. İnsani durumu, mültecileri ele aldık. İnsani yardım konusunda çok ciddi ihtiyaçları var. Bu konuda ne yapabiliriz onu değerlendirdik.

Bölgesel yönetim ime merkezi yönetim arasındaki ilişkilerin sağlam bir zemine oturması yönünde temennilerimizi ilettim. Bu derece aktif olduğumuz bu bölgede Türkiye'nin her gelişmeyi takip etmesi çok önemlidir. Kuzey Irak'ın istikrarı için 90'lı yıllardan itibaren bölgede bulunan güvenlik unsurlarımızla bir araya geldim ve kendilerinden brifing aldık. Duhok civarında iki kamp kurulması kararımız vardı, bu kamplar kuruldu.

Orada gördüğüm standarttan çok memnuniyet duydum. Türkiye artık böyle insani durumlarda dünyaya örnek teşkil edecek bir performans sergiliyor. Gittiğim bütün bölgelerde Türkiye'ye büyük bir muhabbet var. Bundan sonra da bu çalışmaları birlikte göstereceğiz. Daha sonra Silopi'deki Özel Kuvvetler karargahımızı ziyaret ettim ve ardından İstanbul'a döndük."

Kılıçdaroğlu'nun MİT iddiası

"Bin düşünüp bir konuşması lazım. Elinde bir delil varsa çıksın ortaya söylesin. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Kılıçdaroğlu'nu ciddiye alan yok. Kılıçdaroğlu her iddiada bulunabilir ama kurumları yıpratmaktan uzak durmalı. Kılıçdaroğlu başkasını suçlayacağına ev ödevini çalışsın."

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler