YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "Bank Asya kararı siyasi değil"
Davutoğlu: "Bank Asya kararı siyasi değil"
05 Şubat 2015 07:00
Bir televizyon programına katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, TMSF'nin Bank Asya kararı ile ilgili olarak, "Açık bir ihlal söz konusu iken TMSF'nin durup beklemesi mi bekleniyordu" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu:

"Bank Asya kararı tamamıyla bir hukiki karardır, siyasi bir boyutu yoktur. Hukiki kriterler herkes için her marka için geçerli olan kriterlerdir. 185 imtiyaz ortaktan 63'ünün ismi veriliyor ve geri kalanı verilmiyor ve tekrar isteniyor yine verilmiyor."

TMSF'nin durup bekleyeceğini mi zannediyorlardı?

"Onun üzerine bu 63 hisse toplamda yüzde 37'ye tekabül ettiği için yüzde 63 hissenin  TMSF tarafından kullanımına karar verildi. İsimler verilmemiş şeffaflık ortaya konmamış. Böyle bir durum varken açık bir ihlal söz konusu iken TMSF'nin durup beklemesi mi bekleniyordu. Bu geri kalan isimlerden 122'sinin ismi verilmiyorsa bunlar bilinmiyorsa gereken yapılır. Bunlar kuraldır kurallara herkes uyacak."

'Karar diğer bankalara zarar vermeyecek'

"Bu kararın ekonomiye ve diğer bankalara vereceği bir zarar yoktur. Türkiye'yi bu karanlık dehlizin düşüncenin içine kimse sokamaz. Sen görevini yapıp kurallara uydunmu kimse sana bir şey yapamaz. Bu nedenle de kimsenin tedirgin olacağını zannetmiyorum."

 

HABER7

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler