YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Artık hattı iktisat yoktur, sathı iktisat vardır
Başbakan Davutoğlu, 3'üncü Ticaret Müşavirleri Toplantısı'nda konuştu. Önümüzdeki dönemlerde AB ile ilişkilerin artacağına dikkat çeken Davutoğlu, "Artık hattı iktisat yoktur, sathı iktisat vardır o sath ise bütün dünyadır" dedi.
Davutoğlu: Artık hattı iktisat yoktur, sathı iktisat vardır
05 Ocak 2015 / 11:48 Güncelleme: 05 Ocak 2015 / 13:30

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları,

- Ticaret müşavirlerimiz, dünyanın her yerinden bizim gözümüz, kulağımızdır.

- Şu anda 110 ülkede 165 ticaret merkezinde müşavirlerimiz Türkiye'yi temsil ediyor

- G20'nin başkanlığını üstlenmiş bir ülkenin müşavirleri olarak sizin bunu kullanmanız gerekiyor. Küresel ekonomik değişimleri yakından takip ederek Ankara'ya bildirmelisiniz.

- Ayrıca sizler özel sektör ile de işbirliği içerisinde olmalısınız. Hem yurtta hem de yurtdışında Türk iş dünyasını temsil ediyor. O yüzden bulunduğunuz ülkelerden Türk girişimcilerin daha fazla pay almasını sağlamalısınız.

- Bulunduğunuz ülkelerde oturmamalısınız. Müşavirler memur zihniyetinden kurtulması gerekiyor. Ofisinde 5 saatini geçiren ticaret müşaviri işini tam yapmıuyor demektir. Alanda olacaksınız, temasda olacaksınız.

- Sizden beklentimiz belli saatler içerisinde masa başında rapor yazmak değil. Sizler Ankara'yı bulunduğunuz yerden yönlendirecek kişilersiniz. Bunun için bulunduğunuz yeri iyi tanımalısınız.

- Bize mazeretle gelmeyeceksiniz. 24 saat yetmiyorsa 25. saati oluşturacaksınız. 7 gün yetmiyor ise 8. günü bulacaksınız.

- Avrupa Birliği'nde Ticaret Müşavirliği yapan arkadaşların çok dikkatli olması gerekiyor. Avrupa Birliği'nin bulunduğu krizden çıktıktan sonra AB'deki ticarete kendimizi hazırlamalıyız.

-Önümüzdeki dönemde AB ilişkilerimizde yeni bir dinamizm bekliyoruz

- Biz Avrupa Birliği içerisinde rekabette olan bir ülkeyiz. Böyle bir durumda o ülkelerle ilişkilerin nasıl şekilleneceğini şimdiden planlayıp bizimle paylaşmanız gerekiyor. Avrupa pazarında artık ciddi etki gösteren alanlarımız var.

- Komşu ülkelerle ise yeni mekanizmalar geliştirdik. Bu mekanizma ile ilşkiler geliştirilirken bütüncül bir gelişim olmalı. Bütün komşu ülkelerimiz ile acaba ekonomimiz nasıl entegre olur bunu planlamalıyız.

- Dünyanın ilk 10 ekonomisi içerisine girmemiz için ilişkilerimizi derinleştirmemiz lazım. Ekonomik sınırlarımızı genişletmemiz lazım.

- Artık hattı iktisat yoktur, sathı iktisat vardır o sath ise bütün dünyadır

- Afrika'nın önemi gittikçe artacak. 21 Yüzyılın ikinci yarısı Afrika'nın yılı olacak. O yüzden oralardaki ilişkilerimizi kuvvetlendirmemiz gerekir. Dünyanın belli yerinde olmak bir anlam ifade etmiyor artık dünyanın her yerinde olmamız lazım. Kentsel dönüşüm Afrika'da önümüzdeki günlerde daha fazla gündeme gelecek. Yeraltı kaynakları bir diğer önemli alan.

- Yapmanız gereken şey, her ülkede yatırım alanları nelerdir? bunu ortaya koymak.

- Latin Amerika'daki arkadaşlarımıza şunu söylemek isterim; Sakın ola mesafelerin uzak olduğunu göz önüne alarak umudunuzu şevkinizi yitirmeyin.Ticaretlerinizi ertelemeyin. bakın THY'nin en fazla uçtuğu alanlar için de Amerika kıtası var. Açılabildiğimiz kadar açılacağız ve yeni başarılar elde edeceğiz.

- Asya-Pasifik en fazla ticaret açığı verdiğimiz bölge. O yüzden sizlerden bu ülkelerde alana inerek en geniş çaplı ekonomik gelişmeler nasıl yapılacağına dair hem devletimizi hem de özel sektörü motive edecek tespitler bekliyoruz.

- Dünyanın en büyük piyasası Amerika Birleşik Devletleri'nde ekonomik ilişkiler hala istenilen düzeyde değil. O yüzden oraya yönelik yeni bir mekanizma geliştirmeliyiz.

- Öte taraftan Çin. Dünya nüfusunun 4/1'ne sahip Çin'in her yerinde olmamız gerekiyor.

- THY'ye mümkün olan en fazla hatta uçmaları yönünde tavsiyelerde bulunuyoruz. Yeni bir örgütlenme şeması gerçekleştirmemiz lazım.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler