YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Ambargo Rusya'yı etkiler
Azerbaycan'da iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelen Davutoğlu, "Ekonomik ambargolar döner, bu ambargoyu kullanan ülkeleri etkiler. Ümit ederiz ki bu ilişkiler, doğru bir hat üzerinde ilerler" dedi.
Davutoğlu: Ambargo Rusya'yı etkiler
03 Aralık 2015 / 23:25 Güncelleme: 04 Aralık 2015 / 08:15

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan'daki temaslarının ardından iş adamlarıyla bir araya geldiği program kapsamında açıklamalarda bulundu.

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamasından satır başları şöyle:

"Çok sayıda enerji ulaşım hattının iki ülke arasında gelişmesini istiyoruz. Beklentimiz, Bakü-Boğaziçi-Brüksel hattında çaba göstermeniz. Azerbayacan'dan beklentimiz enerjinin haricinde sanayide de alternatiflere ulaşması.

Türkiye, sanayi konusunda kapasitesi yüksek, ama enerji açığı olan bir ülke. O zaman enerji maliyetlerinin düşük olduğu Azarbeycan'a yatırım, Türk işadamları için imkan. Ayrıca, bu enerjinin Türkiye'ye aktarılması da önemli. 5 milyar dolarlık ticaret hacmini 15 milyara çıkarmalıyız. Bakü-Tiflis-Kars projesi, büyük bir stratejik planın önemli ayağı.

Enerji bağlamında; son 10 yılın enerji hamlesi TANAP'tır. Bu konuda iki ülkenin enerji konusunda işbirliği yapması son dönemde doğru olduğunu gösterdi. Biz Avrupa'da yeni bir ufuk açarken, vize muafiyetiyle duvarları yerle bir ederken, bütün bu düzenden en çok istifade edecek ülke Azerbaycan.

Sorunlar ne kadar büyük olursa olsun, Türkiye ve Rusya gibi iki ülkenin yetkililerinin Türkiye-Rusya iki ülke ve çevre bölgeler için önemlidir. Biz dış politikamızı ilkeler üzerine oturtmuş bir iktidarız. Biz bu irademizden taviz vermeyeceğiz. Suriye'de olan bitenden doğrudan etkilenen bir ülke olarak, Suriye konusunda söz sahibi olan ülkelerin başında geliyoruz.

Ekonomik ambargolar döner, bu ambargoyu kullanan ülkeleri etkiler. Ümit ederiz ki bu ilişkiler, doğru bir hat üzerinde ilerler."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler