YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "Allah adını zikreden nasıl böyle bir yazı yazar?"
Başbakan Ahmet Davutoğlu katıldığı TV programında Fethulah Gülen'e çok sert çıktı. Gülen'in New York Times Gazetesine yazdığı yazıyı eleştiren Başbakan, "Allah adını zikreden kişi nasıl böyle bir yazı yazar" dedi.
Davutoğlu: "Allah adını zikreden nasıl böyle bir yazı yazar?"
05 Şubat 2015 / 08:12 Güncelleme: 05 Şubat 2015 / 09:18

İşte Davutoğlu'nun Gülen ile ilgili açıklamalarından satır başları

Gülen'in pasaportunun iptal edilmesi

"Gülen'in pasaportunun iptal edilmesi ile ilgili hukuk dışına hiç bir zaman çıkılmamıştır ve çıkılmayacaktır. Türkiye çok sancılı bir süreç yaşıyor. Başbakanlığa neden sızsın bir cemaat, TIR'ları neden durdursun. Paralel ile mücadele benim için bir anlayış bir zihniyetle mücadeledir."

"Biz halktan niye yetki alıyoruz üzerimizde bir sorumluluk var onun hesabını vereceğiz. Habis bir ur haline gelmiş bu yapı ile mücadelemiz devam edecek."

'Bu zat nasıl böyle bir yazı yazar?'

"Dini bir cemaatin lideri olduğunu ve bir ceketi dahi olmadığını söyleyen bir zat, New York Times'a niye yazı yazar. Bu hükümetten iyilik dışında ne gördü? Gerçekten bunu içimde hissederek söylüyorum bu zata inandığı için onlarca yılını vermiş insanlar adına söylüyorum hiç tahmin edebilirler mi nasıl olur da 'Allah' adını her zaman zikreden bir insan böyle bir yazı yazar."

"Gülen oradaki lobilere hitap ediyor"

"Hadi yazdın yazının içeriğine bakalım, 'Kürt, Türk, Alevi, Sünni, Gayrimüslim herkes Türkiye'de baskı altında' diyor. Daha dün biz Gayrimüslimler ile yemek yedik. Ve hepsi teşekkür ettiler. Neden Gayrimüslimleri zikrediyor biliyor musunuz? Çünkü oradaki lobilere hitap ediyor. Bunlar Türkiye'de bir kaos çıksın yurt dışındaki itibarımız zedelensin istiyorlar."

"Eğer milletten destek almayıp da yurt dışından destek alırlarsa şimdi olduğu gibi Allah onları zelil eder. Bunlar geçmişte de vardı günümüzde de var."

"Biz bu kaos ortamında hiç bir şeyi düşünmeden çözüm sürecini devam ettireceğiz. Biz ne geri adım atarız ne yılarız."

Başkanlık sistemi tartışması

"Başkanlık sistemi Türkiye'de yıllardır gündemde bu konuda da son Başkanlık sistemi tartışmasını doğru görmüyorum. Sistem parlamenter sistem de olsa bu ülkenin sistemi olacak. 'Başkanlık sistemiyle otoriter bir sisteme geçilecek' diyorlar peki delilin ne? Önemli olan olaya nasıl baktığınız."

"Sistemi tartışırken önce bir kaç şey sormamız lazım bu kişisel bir mevzu değildir. Sistem bir kere kurduğunuz da 50 yıl 100 yıl sürmesi gerekir. Mesele, öyle bir sistem kuralım ki bu sistem hem ülkenin ihitiyaçlarına cevap versin hem de temel siyaseti kültürü yansıtsın."

"Öyle bir anayasa olmalı ki halka güveni yansıtmalı bu anayasa bunu yansıtmıyor. Kampanyamızda ana unsur yeni anayasa olacak.Başkanlık sistemi buna dayalı olursa hiçbir zaman otoriter olmaz."

HABER7

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler